Bivalyrezervátum - Mórahalom
Bemutatkozás
Hazánk mesebeli helyeit felfedezve nem maradhat ki a Mórahalomtól mindössze 5 kilométerre található Bivalyrezervátum. A Nagyszéksós-tavat körülölelő területet a háborítatlan természet nyugalma járja át, így minden látogató pihentető és tartalmas kikapcsolódásra számíthat. A csendesen dagonyászó bivalycsorda élettere egész évben ingyenesen látogatható. Tökéletes úti cél egy napos kirándulásra, hiszen a közelben tanösvény, tulipános kert és egy csalogató rétesház is várja a vendégeket.
Hazánk egyik legérdekesebb őshonos lakója valószínűleg a 4. és a 6. század közötti népvándorlások során vetette meg a lábát a Kárpát-medencében, ahol egészen az 1900-as évek derekáig igavonó állatként hasznosították. A második világháborút követő ipari fejlődés miatt az ország bivalyállománya jelentősen megcsappant: a 20. század elején feljegyzett 155 ezer egyedből napjainkra körülbelül 1500 maradt.
A dél-alföldi régió kopár, szikes jellegű élőhelye szép lassan teljesen kietlenné tette a környék kedvelt horgászpihenőjét, a Nagyszéksós-tavat. Annak érdekében, hogy a nádassal benőtt terület új életre keljen, a Kiskunsági Nemzeti Park és a Mórahalmi Városi Önkormányzat 2008-ban egy 45 tagú gulyát telepített a tó közelébe.
A magyar házi bivalyról azt kell tudni, hogy életmódját tekintve legalább olyan igénytelen, mint a szürke szarvasmarha, így különösebb gond nélkül szabadítja meg a tájat a kákától, a nádtól és a mocsári füvektől. Kitartó legelésüknek köszönhetően nem csak a tó nyerte vissza eredeti kiterjedését, de még az életterükről kiszorult madárfajok is visszatértek.
Jelenleg a mórahalmi Bivalyrezervátumban egy majdnem 150 egyedből álló populációval ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Az állatok meglehetősen nyugodt, már-már lusta életvezetést folytatnak, ezért érdemes távcsővel és egy nagy adag türelemmel érkezni. Kis szerencsével akár testközelből is megcsodálhatóak, ugyanis gyakran közel merészkednek a kerítéshez.
Tavasszal és nyáron nádi énekesek koncertje tölti meg a levegőt. A szemfüles természetjárók nagy godát, gulipánt, piroslábú cankót, bölömbikát és fattyúszerkőt is lencsevégre kaphatnak. A 9 hektáros tó körbejárása nagyjából 2-2,5 órás program.
A rezervátum tőszomszédságában egy 6 állomásos tanösvény hívja felfedezésre a látogatókat. Az év minden szakában ingyenesen látogatható, de a legjobb élményt március és október között nyújtja. Mindössze 3 kilométeren át kíséri a vendégeket, ezért gyerekkel is könnyen teljesíthető, de javasolt vízálló cipőben, szúnyogriasztóval érkezni. Az út során tájékoztató táblák adnak számot a környék történetéről, faunájáról és az aktív madárvédelemről, a végén pedig egy kilátó is helyet kapott.
A helyszín autóval, busszal és kerékpárral is könnyen megközelíthető. Mindössze 7 kilométer választja el a városközponttól, parkolni pedig az út mellett vagy a Nagyszéksósi Iskola épületénél lehet.
A magyar bivaly
Hazánk egyik legérdekesebb őshonos lakója valószínűleg a 4. és a 6. század közötti népvándorlások során vetette meg a lábát a Kárpát-medencében, ahol egészen az 1900-as évek derekáig igavonó állatként hasznosították. A második világháborút követő ipari fejlődés miatt az ország bivalyállománya jelentősen megcsappant: a 20. század elején feljegyzett 155 ezer egyedből napjainkra körülbelül 1500 maradt.
A rezervátum története
A dél-alföldi régió kopár, szikes jellegű élőhelye szép lassan teljesen kietlenné tette a környék kedvelt horgászpihenőjét, a Nagyszéksós-tavat. Annak érdekében, hogy a nádassal benőtt terület új életre keljen, a Kiskunsági Nemzeti Park és a Mórahalmi Városi Önkormányzat 2008-ban egy 45 tagú gulyát telepített a tó közelébe.A magyar házi bivalyról azt kell tudni, hogy életmódját tekintve legalább olyan igénytelen, mint a szürke szarvasmarha, így különösebb gond nélkül szabadítja meg a tájat a kákától, a nádtól és a mocsári füvektől. Kitartó legelésüknek köszönhetően nem csak a tó nyerte vissza eredeti kiterjedését, de még az életterükről kiszorult madárfajok is visszatértek.
Látnivalók
Jelenleg a mórahalmi Bivalyrezervátumban egy majdnem 150 egyedből álló populációval ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Az állatok meglehetősen nyugodt, már-már lusta életvezetést folytatnak, ezért érdemes távcsővel és egy nagy adag türelemmel érkezni. Kis szerencsével akár testközelből is megcsodálhatóak, ugyanis gyakran közel merészkednek a kerítéshez.Tavasszal és nyáron nádi énekesek koncertje tölti meg a levegőt. A szemfüles természetjárók nagy godát, gulipánt, piroslábú cankót, bölömbikát és fattyúszerkőt is lencsevégre kaphatnak. A 9 hektáros tó körbejárása nagyjából 2-2,5 órás program.