
Bemutatkozás
A kastély csak kívülről tekinthető meg!
A Bolza-kastély Szarvason, a Holt-Körös bal partján helyezkedik el. Az 1810-ben épült épület a 20. század óta állami tulajdonban áll, parkja egy megyei jelentőségű természetvédelmi terület. A kastélyt az olasz származású Bolza József építette klasszicista stílusban, miután feleségül vette Batthyány Annát.
Kialakítása
Az 1000 négyzetméter alapterületű épület homlokzatán található a Bolza-Batthyány-címer. A kastély belső terében még napjainkban is az eredeti ajtók láthatóak. Belső kialakítása változatlan, megjelenik az egykori grófi pompa. A 19. században átalakításon esett át, melynek során kibővítették néhány lakó- és fogadószobával, valamint egy házi kápolnával.
A kastély nyugati homlokzatánál található Romulus és Remust szoptató anyafarkas szobrát Bolza Pál állíttatta 1911-ben, amivel a család olasz származására utalt. A Bolza-kastélyt 1949-ben műemléknek nyilvánították, parkjában jelenleg is 50 fajta fa és cserje található, melyek leginkább Ázsiából, Afrikából, Amerikából és Európából származnak. Legszebb fája a Ginkgo Biloba, ismertebb nevén a páfrányfenyő. Legöregebb fája csaknem egy 150 éves vadgesztenye fa, más néven bokrétafa.
A kastély jövője
A kastély hosszú ideig Öntözési Kutató Intézetként működött, majd 2009 óta a Szent István Egyetem kari központ székhelyéül szolgált, ami nem sokkal később megszűnt. Napjainkban a kastély jelentős része kihasználatlanul áll, melyből feltételezhető, hogy állaga romlani fog. Szarvas polgármestere kérelemmel fordult a Magyar Államkincstárhoz, melyben kérvényezte, hogy az állami tulajdonú kastélyt adják a városnak. Amennyiben ezt engedélyezik, az épületet idegenforgalmi célokra szeretnék hasznosítani.