Bemutatkozás
A Bory-vár Székesfehérvár kuriózuma, az igaz szerelem jelképe, amely egyben Bory Jenő életműve és múzeuma is. A vár voltaképpen a Komócsin Ilona iránt érzett olthatatlan szerelmének monumentális megtestesülése, emiatt kedvelt úti célnak számít a szerelmespárok körében.
A Bory-vár története
A területet, amelyen eredetileg csak egy kis présház állt, Bory Jenő vásárolta meg 1912-ben. A művész egy egész várat emelt a helyére, amelynek egy személyben volt a tervezője, kivitelezője és kőművese is. A 40 nyáron át készülő, héttornyú vár magassága a kazamatától a kilátótornyokig 30 méter. Összesen 30 kisebb-nagyobb helyiséget rejt, köztük 3 műteremmel.
Építészettörténeti érdekessége, hogy a vár alapanyagául a beton szolgált, amelynek megmunkálásában Bory üttörőnek számított. Hazánk szimbolikus építészetének különleges példája az épület, mely évről évre fejlődött, terjeszkedett. A vár alaprajza is a művész életének két központi elemét jelképezi: az épület két eszmei centruma a hitvesi szeretet kápolnája és a műterem.
Kiállítások
Az egész épület egy múzeum, több száz szoborral, festménnyel, mozaikokkal, üvegfestményekkel és díszkutakkal. A százoszlopos udvaron körbefutó folyosókon a magyar történelem jelentős alakjai elevenednek meg Álmos vezértől Tinódi Lantos Sebestyénig. Képtárában a művészházaspár saját alkotásai mellett értékes magángyűjteményük is megtekinthető, közöttük Csók István, Stróbl Alajos és Székely Bertalan műveivel.
A romantika és a művészet szerelmesei mellett a Bory-vár a családoknak is kalandos élményt kínál, hisz mindig újabb és újabb rejtett kincseket, izgalmas zugokat fedezhetünk fel benne. Sőt, ha kedvünk tartja, akkor a vár kalandtúra játékának izgalmas feladatain keresztül is felfedezhetjük az épület titkait.