Bemutatkozás
A Brunszvik-kastély a Fejér megyei Martonvásár városában található. Napjainkban hazánk egyik leghíresebb főúri rezidenciája.
Története
Martonvásárt és a Brunszvik családot nagyon erős kötelékek kötik egymáshoz. A várost már nagyon régóta lakták, mielőtt a török időben elnéptelenedett, ezután a Beniczky család birtokába került. Mária Terézia később a korompai Brunszvik Antalnak adta a grófi címet és a martonvásári birtokot.
Miután Brunszvik Antal meghalt, kikötése volt, hogy gyereki között szétosszák a birtokot. Alsókorompa a fiatalabb fiúé, Brunszvik Józsefé, Martonvásár pedig Brunszvik Antalé lett, ahol később Ferenc megépítette a Brunszvik-kastélyt.
A kastélyt 1783-1785 között építették. Brunszvik Ferenc 1820-ban egy emeletet alakítottak ki a kastélyra és átépítette azt klasszicista stílusba. Nem sokkal később, Ferenc fia, Brunszvik Géza szintén átépíttette neogót stílusban. 1893-ban úgy döntött, hogy eladja a birtokot és egy kis ideig József Károly Lajos főherceg tulajdonában volt.
Pár évtizeddel később, 1945-ben a kastélyban hadi kórház működött, ami később elhagyatottá vált. 1970-ben a háborús károk után újra felújításra szorult, amit Sztupa Aurél tervei alapján végre is hajtottak.
Beethoven is szorosan kötődött a családhoz, ugyanis a Brunszvik-lányok zongoratanára volt. Brunszvik Antal felesége 2 lányával azzal a céllal érkezett a városba, hogy két lányát férjhez adja.
Ekkor megkérte Beethovent, hogy tanítsa meg a lányokat zongorázni, Beethoven viszont nem szeretett tanítani, de a lányokkal kivételt tett. A lányoknak köszönhetően Beethoven megismerkedett Brunszvik Ferenccel, aki később barátja és mecenása is lett egyben.
1806-ban Beethoven itt fejezte be az Appassionata-t, amit barátjának, Brunszvik Ferencnek ajánlott. A 20. században előkerült az a 14 levél, ami arról tanúskodik, hogy Beethovent gyenge szálak fűzték az egyik lányhoz, Jozefinhez. A kastélyban ma Beethoven emlékmúzeum működik.
Megközelítés
A Brunszvik-kastély Martonvásár központjában található, könnyen megközelíthető helyen. Az autósok a helyszínen ingyenesen tudnak parkolni, a tömegközlekedést választók pedig 5-10 perc sétával eljuthatnak a legközelebbi buszmegállóhoz a bejárattól.