
Bemutatkozás
Ádándon, a Balaton déli partjától alig egy karnyújtásnyira található a Csapody-kastély, amely egykor a vidéki nemesség fényűző életének szimbóluma volt. Bár az épület ma már üresen és elhagyatottan áll, története még mindig lenyűgöző, tele van izgalmas fordulatokkal és emlékekkel.
Miért érdemes felfedezni?
- Történelem a falak között: Ismerd meg a magyar nemesség életét és a kastély fordulatos múltját!
- Természet és történelem találkozása: A parkban sétálva időutazásban lehet részed, miközben a több száz éves fák árnyékában gyönyörködsz.
- Rejtett gyöngyszem: Bár kevésbé ismert, a Csapody-kastély a déli part kulturális és építészeti kincse.
Története
A kastély története egészen a 17. századig nyúlik vissza, amikor a helyszínen már állt egy nemesi kúria, a Perneszy család birtokában. A mostani épületet Csapody Pál, a község utolsó földesura emeltette 1820 és 1827 között klasszicizáló későbarokk stílusban. Ez a korszak a magyar arisztokrácia virágkorát idézi, amikor a kúriák nem csupán lakóhelyként, hanem kulturális központként is szolgáltak.
A kastély falai között megfordultak a kor nagyjai, mint Wesselényi Miklós, Kemény Zsigmond és Roboz István. A hely szelleme és a lovaskultúra iránti szenvedély itt kézzelfogható volt: Csapody Pál híres lótenyésztőként a környék lovaskultúrájának meghatározó alakjává vált.
Csapody Pál gyermek és utód nélkül halt meg 1859-ben. Halála után a kastély több tulajdonos kezén is megfordult, köztük neves nemesi családok és grófok birtokolták. A második világháború alatt azonban a Satzger család, akik generációkon át gondozták a birtokot, elhagyták az országot. Ezután a kastély berendezése fosztogatók prédája lett, és az épület sorsa drámai fordulatot vett.
A szocializmus idején a kastély egy mezőgazdasági szakiskolának adott otthont egészen 2007-ig. Az iskola működése alatt a hajdani 6 hektáros kastélypark jelentősen átalakult: sportpályák, hangárok és műhelyek épültek, valamint számos értékes fa kivágásra került. Ennek ellenére néhány 100-150 éves fa még ma is hűen őrzi a múlt emlékeit.
A kastély mai arca
Ma a kastély üresen áll, és csendesen őrzi az évszázadok eseményeit. Bár az épület és a park megkopott, még mindig felfedezhetők benne azok a részletek, amelyek a régi idők fényűzéséről és pompájáról árulkodnak. A kastélyparkban néhány impozáns fa ma is megcsodálható, amelyek túlélték a múlt megpróbáltatásait.
Hogyan juthatsz el ide?
Ádánd községe könnyen megközelíthető autóval vagy tömegközlekedéssel. Érdemes egy kellemes napot szánni rá, hogy felfedezd a környéket és megismerkedj a kastély izgalmas múltjával.
A kastély könnyen elérhető autóval, az épület előtt és a közeli utcákban díjmentes parkolási lehetőség biztosított. A kastély mindössze 5-10 perc sétára található a legközelebbi buszmegállótól, így tömegközlekedéssel is kényelmesen megközelíthető.