
Bemutatkozás
A Dohány utcai zsinagóga Európa legnagyobbja, és még világviszonylatban is sikerült megszereznie a második helyet. A gazdagon díszített szakrális épület hazánk neológ zsidóságához köthető, és már több mint 160 éves múltra tekint vissza. Óránként indulnak ingyenes idegenvezetések 8 nyelven, ráadásul a megvásárolt jegyek érvényesek a Magyar Zsidó Múzeumba, a temetőkertbe, a Wallenberg-emlékkertbe, a kőtárba és a gettókiállításra is.
A pénztár és a bejárat mind esetben egy órával a nyitvatartási idő vége előtt bezár!
Története
Az épület hihetetlen gyorsasággal, mindössze 5 esztendőnyi munka után nyitotta meg kapuit 1859 szeptemberében, Pest belvárosában. Ludwig Förster nyertes pályázata szolgáltatta az alapot, aki mór stílusban álmodta meg a grandiózus vallási menedéket. Ezt a stílust főként a kupolahasználatról, valamint a geometriai formák és a növénymotívumok hangsúlyos jelenlétéről ismerhetik fel a városnézők.
A második világháború lőporos kegyetlensége a zsinagógát sem kerülte el: 1944-ben a mögötte álló házakkal együtt a budapesti gettó helyszíne lett. Csaknem 70 ezer jogfosztott, rettegő embert zsúfoltak itt össze, akiknek egy része betegség, gyilkosság vagy éhezés miatt a templomkerti tömegsírban végezte. A mártírok nyughelyén ma is több ezer holttest alussza örök álmát.
Öltözködési előírások
Mivel vallási helyről van szó, a látogatásunk során kiemelten fontos tiszteletben tartani az öltözködési előírásokat. A zsinagógába nem lehet fedetlen vállal, rövid szoknyában vagy shortban belépni, a férfiaknak pedig kötelező a fejfedő viselete. A jegypénztárnál lehetőség van kiegészítő ruhadarab vásárlására.
Pár érdekesség
A háromhajós templomban azonnal észrevehető a neológ irányzat egyik legfontosabb újítása: mindkét nem képviselői egy légtérben imádkozhatnak. A férfiak a földszinten, míg a nők a karzaton foglalhatnak helyet. A zsinagógában egyébként nem kevesebb, mint 3000 ülőhely található. A belső tér 12 ezer négyzetmétert ölel fel, a templom tornyai pedig a 44 méteres magasságot is meghódították. Egy 5090 sípos, 49 haranggal ellátott orgona kíséri az istentiszteletet.
Tudod, miért tart zárva az épület szombatonként? A zsidó vallásban is jelen van a nyugalomnap, azonban míg a keresztények vasárnap mondanak nemet a munkára, addig a zsidóknak a Sábát a pihenés napja. Péntek napnyugtától az első három szombati csillag feljöttéig a hívők semmilyen alkotómunkában sem vehetnek részt, ezzel is erősítve magukban a meggyőződést, hogy Isten az egyetlen igazi teremtő erő.
Megközelítés
A Dohány utcai zsinagóga a Nyugati pályaudvar irányából az M3-as metró segítségével érhető el a legegyszerűbben. A Deák Ferenc térnél kell leszállni, ahonnan már csak pár száz méteres séta vezet át a Károly körútról a Wesselényi utcába. A Keleti pályaudvar esetében az M2-es metróra kell felszállni, és az Astoria megállóig utazni. A helyszínen a parkolás fizetős.
Árak
Események
Varnus Xaver & Rhoda Scott koncert
jún. 10.