
Bemutatkozás
Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára a magyar papnevelés közel 500 éves hagyományának őrzője, gazdag gyűjteményével és történelmi jelentőségével kiemelkedő szerepet tölt be Esztergom kulturális életében.
Története
A könyvtár alapítása 1566-ra nyúlik vissza, amikor Oláh Miklós érsek a török hódítás elől Nagyszombatba menekült esztergomi érsekség részeként létrehozta az első magyar papképző intézményt. Ez az esemény tekinthető a könyvtár alapítási évének is. A szeminárium 1820-ban költözött Esztergomba, ahol 1865-től a mai épületében működik. Az intézmény 1955 és 1990 között más célokra használták, majd 1993-ban visszakerült a római katolikus egyház tulajdonába, és 2003-2006 között restaurálták.
Gyűjtemény
A könyvtár állománya mintegy 80 ezer kötetből áll, melyek közül 6000 muzeális értékű. A gyűjtemény jelentős része 1800 előtti kiadvány, amelyek között számos értékes teológiai és történelmi mű található. Az állomány fele magyar nyelvű, a többi főként latin, német, angol, francia és olasz nyelven íródott.
Szolgáltatások és elérhetőség
A könyvtár a Szent Adalbert Központban található. Nyitvatartása hétköznapokon 9:00-13:00 óra között van, szerdánként pedig 16:30-ig tart nyitva. Fontos megjegyezni, hogy állami és egyházi ünnepeken, valamint július 1. és szeptember 14. között zárva tart. A belépés és a beiratkozás díjmentes, azonban kölcsönzésre csak az Esztergomi Hittudományi Főiskola tanárai és nappali tagozatos hallgatói jogosultak; más látogatók helyben használhatják a könyveket.
A könyvtár számítógépes adatfeldolgozása a HUNTÉKA integrált könyvtári rendszerben történik, online katalógusa az interneten is elérhető, közös keresési felületen a többi esztergomi egyházi gyűjteménnyel.
Az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára nemcsak a teológiai kutatók és hallgatók számára nyújt értékes forrást, hanem minden érdeklődő számára betekintést enged a magyar egyházi irodalom és történelem gazdag világába.