
Gulipán tanösvény – Kelemen-szék - Fülöpszállás
Bemutatkozás
A Solti-síkságon járva érdemes felkeresni a Duna-Tisza köze legnagyobb kiterjedésű szikes tórendszerét, a Kelemen-széket, mely eredeti állapotában várja a kirándulni vágyó vendégeket. Az itt található Gulipán tanösvény minden évszakban lehetőséget nyújt, hogy a madárlesből megfigyeljék a gyepet, vagy a sekély tó vizén táplálkozó madarakat. A Kelemen-szék érdekessége, hogy ezt a részt a bivalyok tartják karban azzal, hogy legelnek és tapossák a talajt, így látogatáskor egy-egy bivaly dagonyászását is szemügyre vehetik.
A hazánkban kevés számban jelen lévő szikes tavak víztani és természetvédelmi értéke felbecsülhetetlen. A víz sajátosságaik annyira speciálisak, hogy csak apró rákok és más mikroszkopikus szervezetek képesek életben maradni. Ők jelentik az itt lakó parti madarak táplálékbázisát.
A költő fajok közül nagy számban találhatók gulipánok és küszvágó csérek. Tavasszal, vonulás idején piros lábairól és dallamos fütyüléséről könnyen felismerhető a cankó. Az év több időszakában a danka sirály és a piros csőrű szerencsesirály figyelhető meg. Ezen kívül feltűnik még a nyári lúd, a búbos vöcsök, a barna rétihéja, kócsagok, gémek és darvak.
A tanösvény összesen 6 állomásból áll. A szikes tó legszebb küllemét tavasszal és ősszel adja, nyáron kora reggel vagy késő délután ajánlott a kirándulás. Távcső használata mindenképp ajánlott, hogy közelebbről is megtekinthessék az itt élő állatok életvitelét.
A Kelemen-szék a Gulipán tanösvénnyel Fülöpszállás és Solt között félúton helyezkedik el. A főút mellett helyezkedik el a Kígyósi Csárda, a tanösvény az étterem parkolójából, a földúton indul. Az autóval érkezőknek ingyenes parkolási lehetőség biztosított, de aki a tömegközlekedést választja, számára is van buszmegálló az étteremmel szemben.
Állatvilág
A hazánkban kevés számban jelen lévő szikes tavak víztani és természetvédelmi értéke felbecsülhetetlen. A víz sajátosságaik annyira speciálisak, hogy csak apró rákok és más mikroszkopikus szervezetek képesek életben maradni. Ők jelentik az itt lakó parti madarak táplálékbázisát.A költő fajok közül nagy számban találhatók gulipánok és küszvágó csérek. Tavasszal, vonulás idején piros lábairól és dallamos fütyüléséről könnyen felismerhető a cankó. Az év több időszakában a danka sirály és a piros csőrű szerencsesirály figyelhető meg. Ezen kívül feltűnik még a nyári lúd, a búbos vöcsök, a barna rétihéja, kócsagok, gémek és darvak.