Gyulai Vár - Gyula
Bemutatkozás
Igazi történelmi pillanatok várnak rád! A Gyulai vár az egykori Magyar Királyság egyetlen épségben maradt építménye, egyben az Alföld egyik legnépszerűbb látnivalója. Az égetett téglából készített falak között összesen 24 kiállítótermet rendeztek be, mely a hét évszázad történetét ismerteti meg a látogatókkal.
A Gyulai Vár vendégeink véleménye alapján...
– "Szerintem az ország egyik legszebben karbantartott vára."
– "Több kedvezményes belépőjegy áll rendelkezésre."
– "Egyedi külseje miatt mindenképp ajánlott meglátogatni. A pincétől a toronyig mindenhová be lehet menni és minden helyiségben van valami kiállítva, néhány ebből interaktív is. A személyzet kedves és jó kedélyű."
A Gyulai vár története
A gótikus stílusú várat Maróti János macsói bán építtette. A családi vonal megszakadásával több tulajdonosa is volt a birtoknak, majd a 16. század közepére ismét királyi vár lett. A török veszély miatt korszerűsítették, egy igazi olaszbástyás erődítménnyé alakították. Az egri és a szigetvári mellett a legjelentősebb végvár lett. 1566-ban Pertev pasa 30 ezres seregével két hónapon át ostromolta a várat, és sikerült is elfoglalniuk. A törökök kiűzése után, az aradi vár felépítésével elvesztette hadászati jelentőségét és gazdasági célokra használták. A 20. század közepén megkezdődött a vár régészeti feltárása és rekonstrukciója. 1964-ben megnyitott a Gyulai Várszínház, egy évvel később pedig a vár első kiállítása.
Kiállítások
A földszinten található sütőház, kovács- és fazekasműhely, éléstár, borozó és kápolna mutatja be, milyen volt az élet régen a Gyulai várban. A várbörtön szemlélteti a kivégző, csonkító, testfenyítő és kínzó eszközöket. Az emeleten látható, miben volt másabb a török szandzsákbég hivatali szobája a magyar várúrétól, milyenek voltak a várúri és várúrnői lakosztályok és milyen fegyverekkel harcoltak az évszázadok alatt. A vár lovagterme alkalmas konferenciák és rendezvények megtartására.
Garantált programok a Gyulai Várban
Minden nyitva tartási nap10:30-tól és 13:30-tól – Tárlatvezetések
13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 és 18:00 – Szabadulószoba
Minden pénteken
16:00 – Honvédtisztek a Várkertben – séta az 1849. augusztusi fegyverletétel helyszínein
Minden szombaton
10:00 – Tűzben edzett - működő kovácsműhely
11:00 – Solymászbemutató
12:30 – Szablyavívás – bemutató és tanítás
15:00 – Börtönlátogatás
20:30 – Gyertyafényes tárlatvezetés (előre bejelentkezés szükséges 12:00-ig)
Minden vasárnap
11:30 – Fegyversimogató – kézbe adjuk a fegyvereket
12:30 – Ostromséta – az egykori védművek és az 1566-os ostrom
Megközelítés
A Gyulai vár a belvárosban található, szemben a Várfürdővel. Az autóval érkezőknek érdemes a Várkert utca fizetős parkolóhelyeit igénybe venni.Árak
Egész évben
Teljes árú belépőjegy
3 200 Ft
Kedvezményes (diák és 62-70 év közötti nyugdíjas) jegy
1 600 Ft
Csoportos jegy 15 főtől
3 100 Ft/fő
6 év alatt és 70 év felett
Ingyenes