Bemutatkozás
Gyulára érkezve számos kiállítóhelyet tekinthetnek meg, melyek visszarepítik a múlt történéseibe és mindennapjaiba a látogatókat. Ilyen a Ladics ház is, mely a 19-20. század polgári lakáskultúráját mutatja be. A háznak több tulajdonosa is volt, és pár évvel az utolsó család utolsó gyulai tagjának elhunytát követően az egykori családi otthonból hirtelen egyedi kiállítóhely lett, mely olyan érdekes történeteket rejt magában, amiket még talán a visszajáró vendégek sem ismernek.
A Ladics család története
A Ladics család társadalmi hírneve az általuk birtokolt ingatlanokon is megmutatkozott. Volt két ingatlanuk Gyula legfrekventáltabb részén, egy tanyájuk Gyulaváriban és egy kétszáz holdas kúria a csorvási családi birtok központjában. Kedvencük azonban mégis a Ladics házként ismert fészek volt, mely 1863-ban került hozzájuk házasságkötésük jelképeként. A ház egészen az 1980-as évekig a Ladics generáció birtokában volt.
A Ladics-ház
A ház története a 19. századra vezethető vissza. Az 1801-es tűzvész után építették, feltehetőleg Czigler Antal tervei alapján. Az 1840-es években Szakáll Lajos, reformkori gyulai költő élt a ház falai között, aki Petőfi Sándort is vendégül látta 1849-ben. Ezt emléktábla is jelzi. Ugyan ebben az évben Sztojanovits Szilárd vásárolta meg a házat árverésen, 3000 forintért.
Sztojanovits Szilárd jelentősebb munkálatokba kezdett bele a ház felújításának érdekében. A ház ma is látható formáját 1876-ban érte el. Végezetül a Ladics család 1863-ban költözött be, végezetül több, mint 100 évvel később 1989 megnyitották a Ladics ház, mint múzeum kapuját, melyet már egyik leszármazott sem élhetett meg.