Bemutatkozás
A lillafüredi Palotaszállót 1925 és 1929 között építették a Hámori-tó mellett, neoreneszánsz stílusban. Az épület Lux Kálmán tervei alapján készült el. A terület már ezt az időszakot megelőzően is kedvelt kiránduló- és üdülőhely volt, számos üdülővilla is épült a környéken, szállás és étterem várta a pihenni vágyókat.
A Lillafüredi Palotaszálló története
Az épület már 1929-ben elkészült, de csak 1930-ban került sor a felavatására visszafogott ceremónia keretében. Itt került megrendezésre 1933-ban az az írókongresszus is, aminek József Attila Óda c. versét köszönhetjük. Ebben az évben a Palotaszálló a Hunguest Hotels szállodalánc tulajdonába került, ezt követően renoválták, korszerűsítették és a szolgáltatásokat nagymértékben bővítették.
Függőkert
2013 őszére befejezték a teraszok felújítását, amiket tematikus arculattal alkalmaztak, és a már itt lévő József Attila-szobron kívül elhelyezték az új Herman Ottó-szobrot is, de a függőkertben további műalkotások is megtekinthetők. A Palotaszálló 2015-ben felkerült a Magyar Értéktárba nemzeti értékként.
A Palotaszálló kialakításához, külső megjelenéséhez szorosan kapcsolódva kialakításra kerültek a szálloda függőkertjei. A teraszokat várfalszerű, lőréses kialakítású támfalakkal erősítették meg. Lépcsők kötik össze, és sétára, pihenésre alkalmasak.
A vízesés közelében 2005-ben állították fel József Attila-szobrát, aminek apropóját az adta, hogy a lillafüredi írótalálkozón részt vett József Attila is, és itt írta Óda című szerelmes költeményét. Felavatása óta minden év költészet napján koszorúzást rendeznek a szobornál.