Megyer-hegyi Tengerszem - Sárospatak
Bemutatkozás
A Zempléni-hegységet járva érdemes Sárospatak felé venni az útját annak, aki egy igazán egyedülálló természeti élményre vágyik. A város fölött északra magasodik ugyanis a több mint 300 méteres Megyer-hegy, mely hazánk egyik eldugott természeti csodáját, a Megyer-hegyi Tengerszemet rejti magában. A népszerű turista célpont ékes példája annak, hogy az emberi kéz alkotta formák is élhetnek tökéletes harmóniában a folyton változó természettel.
A Megyer-hegyi Tengerszem eredetileg egy malomkőbánya volt, mivel a területre jellemző lyukacsos szerkezetű, igen kemény riolittufa ideális alapot biztosított a gabonaőrlők és az érczúzók malomköveinek gyártására. A 19. századi termeléscsökkenést megelőzően a bányaudvar termékeit a határon túl is nagyra becsülték, évi termelése pedig elérte a 300-450 követ.
Bezárását végül az 1907-es év hozta el, azóta csak a hajdani bányászok által vájt lakófülkék és a félig kifaragott malomkövek tanúskodnak egykori mivoltáról. A bányagödör a 6-7 méter mélyen felgyülemlett esővíznek köszönhetően nyerte el mai alakját.
A Tengerszem felé vezető tanösvény információs táblái hasznos tudással vértezik fel az arra járókat, a békés tölgyesek ölén pedig lehetőség nyílik a testi-lelki feltöltődésre. Érdemes túracipőben nekiindulni a barangolásnak a bejárandó ösvény meredeksége miatt. Az impozáns sziklafalak és a vízzel telt katlan azonban olyan káprázatos látványt nyújtanak, amiért többszörösen is megéri nekivágni a kalandnak.
Az akár 70 méter magasra is nyújtózó bányafalakon a 2019-ben megkezdett területfejlesztési projektnek köszönhetően már Via Ferrata pálya is várja a vállalkozó szelleműeket.
Egész évben látogatható a Megyer-hegyen kiépített új kilátótorony is, ahonnan kitekintve a zempléni táj festői panorámája tárul a szemlélődők elé. A bányaudvarban létesített Őrlőműhelyben a molnármesterség rejtelmeibe lehet bepillantást nyerni.
A földtörténet iránt érdeklődőknek érdemes felkeresni a Botkő Pihenőpark szomszédságában található gejzírkúpot is. A megfáradt vándorokat útközben a 2020-ban felújított régi iskolaépület várja, aki pedig megéhezik, az a Ciróka Pihenőparkban tud inni- és ennivalót vásárolni.
A Megyer-hegyi tengerszem története
A Megyer-hegyi Tengerszem eredetileg egy malomkőbánya volt, mivel a területre jellemző lyukacsos szerkezetű, igen kemény riolittufa ideális alapot biztosított a gabonaőrlők és az érczúzók malomköveinek gyártására. A 19. századi termeléscsökkenést megelőzően a bányaudvar termékeit a határon túl is nagyra becsülték, évi termelése pedig elérte a 300-450 követ.Bezárását végül az 1907-es év hozta el, azóta csak a hajdani bányászok által vájt lakófülkék és a félig kifaragott malomkövek tanúskodnak egykori mivoltáról. A bányagödör a 6-7 méter mélyen felgyülemlett esővíznek köszönhetően nyerte el mai alakját.