Bemutatkozás
A mosonmagyaróvári vár az ország egyetlen olyan várépülete, amelyben több, mint 200 éve folyamatosan felsőoktatási tevékenység folyik, tehát egy igazi kuriózum.
A vár napjainkban
Az épület ad otthont a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karának, emellett új funkciókkal is bővült a 2021-ben átadott létesítmény. A földszinten egy kiállítótér került kialakításra, amely három nyelven mutatja be a várépület és az intézmény történetét, illetve a Strauss Kávézó és az ajándékbolt várja az érdeklődőket.
A múzeumpedagógiai foglalkozások keretein belül olyan játékokra invitálják a látogatókat és iskolai csoportokat, amikben központi szerepet kap a kutatás és felfedezés élménye, az információ gyűjtése és a csapatmunka. Ezenkívül a felújított várudvar és az épület környéke exkluzív rendezvények helyszíneként is szolgál.
Az Óvári vár története
A magyaróvári vár Magyarország egyetlen olyan várépülete, amelyben felsőoktatási tevékenység is folyik és egyike azon kevés váraknak hazánkban, amely napjainkban is közel eredeti kiterjedésében áll.
A szabálytalan ötszög alaprajzú, kétemeletes várkastély története római kori gyökerekkel rendelkezik, de a jelenlegi formájában a XIX. század eleje óta áll. Építéstörténete a tatárjárás után kezdődött. 1441-től a Szentgyörgyi és Bazini grófok birtokolták, melyről a 2019 ben előkerült, korabeli kőcímer is tanúskodik.
1522-től egészen 1945-ig a Habsburg-család tulajdonát képezte a várkastély. Híres vendégei között megtaláljuk Hunyadi Mátyást, illetve a lőcsei fehér asszonyt is. A mai formáját 1818-ban kapta, ekkor Albert Kázmér szász-tescheni herceg és denglázi Wittmann Antal lovag itt alapította meg a jelenleg is az épületben működő egyetemi kar jogelődjét, a Magyaróvári Gazdasági Felsőbb Magántanintézetet. A várkastély ilyen módon felsőoktatási célokat szolgált és szolgál a mai napig is.