
Bemutatkozás
Az ingyenesen látogatható Pénzmúzeum Budapest egyik legmodernebb kiállítása, ahol interaktív módon nyerhetsz betekintést a pénz világába. A Magyar Nemzeti Bank Látogatóközpontja a régi Postapalota épületében lett kialakítva, és kedd kivételével egész héten nyitva tart.
Jó tudni
A Pénzmúzeumba nem kell belépőjegyet vásárolni, azonban a megtekintése időpontfoglaláshoz kötött! Erre azért van szükség, mert korlátozott a befogadóképesség, és csak turnusokra bontva lehet biztosítani a zavartalan élményt. Időpontot foglalni pofonegyszerű: a Látogatóközpont hivatalos oldalán nagyjából 1 perc alatt be lehet regisztrálni. Érdemes minél hamarabb kinézni a tökéletes idősávot, mert aki későn kapcsol, az könnyen egy telt házas üzenettel találhatja szembe magát.
Fontos, hogy hétköznaponként (kedd kivételével) csak 14:00 órától van lehetőség egyéni látogatásra. A délelőttöti időpontokat csak csoportok vehetik igénybe. Hétvégén nincs ilyen megkötés, 10:00-18:00 között bármikor foglalhatsz egyéni időpontot.
Állandó kiállítás: A pénz útja
Miként lesz a rézből 200 Ft-os?
Mi lenne, ha nem léteznének bankok?
Hogyan működik a tőzsde?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre ad választ a Pénzmúzeum állandó kiállítása. Öt tematikus egységre bontva ismerhetik meg a vendégek a pénz útját az aranybányától az állami kincstárig.
Minden csomópontnál bemutatóábrák, régi érmék és történelmi érdekességek segítik a tanulást. Itt őrzik például Popovics Sándor kalapját is, aki a Magyar Nemzeti Bank első elnöke volt. De szép számmal találhatunk bent pénzeket az Árpád-házi királyok korából, a berendezett hivatalnoki irodában pedig egy igazi Continental írógép is van. (Azt tudtad, hogy a világ első írógépét egy magyar polihisztor, Kempelen Farkas készítette el?)
Szinte bármerre is nézünk, digitális képernyőkre és interaktív eszközökre bukkanhatunk, melyeket a belépéskor kapott látogatói kártyával lehet mozgásba lendíteni. Az ismeretanyag így könnyebben emészthető, és a gyerekeknek is sokkal szórakoztatóbb.
Kávézó és torony
Ha elszürcsölnél egy jó kávét pénzügyi kalandozásod közben, akkor ne várj addig, míg a kiállítás végére érsz! A Pénzmúzeum kávézója patinás környezettel és mennyei italokkal varázsolja még szebbé a bent töltött időt. Az épület ezen része korábban pénztárcsarnokként funkcionált, és ügyeltek rá a felújításnál, hogy megőrizze a régi báját.
A torony egyelőre még nem nyílt meg, de ha kész lesz, akkor kilátópontként fogja várni a látogatókat. Nem csak Budapest belvárosára, hanem a Budai várra, a Vérmezőre és a Hűvösvölgy irányába is pompás panorámát fog biztosítani.
Megközelítés
A Pénzmúzeum Budapesten, a 12. kerületben található. Bejáratát a legegyszerűbben a Széll Kálmán tér felől, a Sándy Gyula köz segítségével lehet elérni. Aki tömegközlekedéssel vág neki a kalandnak, annak az alábbi járatokat ajánljuk:
Metróval - M2-essel Széll Kálmán téri megállóig
Busszal (5, 16, 16A, 21, 21A, 22,, 22A, 39, 91, 102, 116, 128, 129, 139, 140, 140A, 149, 155, 156, 222) a Széll Kálmán téri megállóig
villamossal (4, 6, 17, 56, 56A, 59, 59A, 59B, 61) a Széll Kálmán téri megállóig
Volánbusz Budakeszi úti járatokkal a Széll Kálmán téri végállomásig, ahonnan pár perc séta a téren át
Gyakori kérdések
Van ruhatár?
Igen, és kötelező is a használata, amennyiben 30×40 cm-nél nagyobb táska, téli kabát vagy vizes ruhadarab/esernyő van nálad. A szekrények 100 Ft-os érmével működnek, melyet a használat végén visszakapsz. Fontos, hogy a helyszínen nincs lehetőség pénzváltásra!
Babakocsival is járható?
A múzeum teljes látogatói része akadálymentesített, így babakocsival sem jelenthet gondot a körbejárása. 2 évnél fiatalabb gyerkőcöt egyébként kizárólag babakocsiban vagy testre elől rögzített hordozóban lehet behozni.
Van lehetőség kerékpár, roller, bőrönd tárolására?
A ruhatárban ilyen nagy méretű tárgyakat nem tudnak elhelyezni.
Budapest programok
Maradj képben a Szallas.hu Programokkal! Naprakész budapesti ajánlónkban a legnagyobb hazai események közt böngészhetsz a koncertektől kezdve az ingyenes családi rendezvényekig.