
Pincesor - Nyúl
Bemutatkozás
A nyúli pincesor nem csak a régiónak, de Magyarországnak is egyedülálló attrakciója. Az egymás mellett sorakozó borospincék kiemelkedő látvány nyújtanak az ide érkezőknek, így sokan szeretik akár fotózási helyszínként is meglátogatni. A pincesor főutcáján a már restaurált borospincéket tekinthetik meg, de vannak olyan több száz éves pincék is, melyek a domboldal falában találhatók, csupán csak ajtajuk látszik.
Nyúl településen és annak környékén már több mint ezer éve foglalkoznak szölőtermesztéssel. A település magában azért is kiemelkedő, mert itt húzódik Európa egyik legnagyobb homokkőben kialakult szurdokvölgye, a Szurdik-völgy. A völgyben több borospincét alakítottak ki, melyek akár 30 méterre is benyúlhatnak. Történelmi érdekesség, hogy 1809-ben a kismegyeri csata során ezekbe a pincékbe ejtettek foglyul közel 120 osztrák katonát, akiket egy bátor, helybeli hölgy mentett meg a kivégzéstől, melynek következtében a katonák haza juthattak.
A pincesor legnépszerűbb pincéje, a Sárkánylik megközelítőleg 500 éves lehet, akkoriban dézsma-pinceként szolgált, vagyis itt kapott helyet a hegyközség egyházi birtokosai által beszolgáltatott tizede.
A pincesor Nyúl nyugati részén helyezkedik el. A Táncsics Mihály utcáról rákanyarodva a Szurdik utcára számos látnivaló várja a kirándulókat. Autóval a Sárkánylik pincéig vagy az utána lévő kereszteződésig érdemes menni, innen pedig gyalogosan folytatni tovább útjukat, hogy közelebbről is megcsodálhassák a környéket és látnivalóit.
Útközben találkozhatnak a Szent Donát kápolnával, valamint a Lila-hegyi kilátó is a pincesor fölött található, ahonnancsodálatos kilátás nyílik a Kisalföldre. A pincesornál, a Szél Fia Fogadóval szemben található parkoló a megszállt vendégek részére áll rendelkezésre, így ez magánterület.
A nyúli pincesor története
Nyúl településen és annak környékén már több mint ezer éve foglalkoznak szölőtermesztéssel. A település magában azért is kiemelkedő, mert itt húzódik Európa egyik legnagyobb homokkőben kialakult szurdokvölgye, a Szurdik-völgy. A völgyben több borospincét alakítottak ki, melyek akár 30 méterre is benyúlhatnak. Történelmi érdekesség, hogy 1809-ben a kismegyeri csata során ezekbe a pincékbe ejtettek foglyul közel 120 osztrák katonát, akiket egy bátor, helybeli hölgy mentett meg a kivégzéstől, melynek következtében a katonák haza juthattak.A pincesor legnépszerűbb pincéje, a Sárkánylik megközelítőleg 500 éves lehet, akkoriban dézsma-pinceként szolgált, vagyis itt kapott helyet a hegyközség egyházi birtokosai által beszolgáltatott tizede.
Megközelítés
A pincesor Nyúl nyugati részén helyezkedik el. A Táncsics Mihály utcáról rákanyarodva a Szurdik utcára számos látnivaló várja a kirándulókat. Autóval a Sárkánylik pincéig vagy az utána lévő kereszteződésig érdemes menni, innen pedig gyalogosan folytatni tovább útjukat, hogy közelebbről is megcsodálhassák a környéket és látnivalóit.Útközben találkozhatnak a Szent Donát kápolnával, valamint a Lila-hegyi kilátó is a pincesor fölött található, ahonnancsodálatos kilátás nyílik a Kisalföldre. A pincesornál, a Szél Fia Fogadóval szemben található parkoló a megszállt vendégek részére áll rendelkezésre, így ez magánterület.