Bemutatkozás
Lenyűgöző környezet és friss hegyi levegő kíséri a tudásra szomjazókat a Piszkéstetői Csillagvizsgálóhoz. Hazánk legnagyobb és legjobban felszerelt obszervatóriumában minden adott az űrkutatás fortélyainak megismeréséhez. A létesítmény a Mátra szívében, hozzáértő szakvezetéssel várja azokat, akik szeretnének többet megtudni a világűr rejtelmeiről.
Tárlatvezetés
A tárlatvezetés minden nyitvatartási napon 14:00 órakor veszi kezdetét. A vendégek megismerkedhetnek az ország legnagyobb csillagközi kutatásra használt RCC távcsövével, egy Schmidt-teleszkóppal és még számtalan olyan műszert figyelhetnek meg testközelből, amelyek a galaxis felkutatását szolgálják. Az előadók minden kérdésre készségesen válaszolnak, hiszen az intézet nagy hangsúlyt fektet arra, hogy buzdítóan hasson a tudomány iránt érdeklődő fiatalokra.
Mivel a megfigyelőállomáson folyamatos kutatómunka zajlik, a látogatók csak február 15. és november 15. között tudnak idősávot foglalni. A bejelentkezés kizárólag elektronikus úton lehetséges, a feltüntetett email címen. A tárlatvezetésre 10-30 fős csoportok jelentkezését várják, emiatt ideális programja lehet egy osztálykirándulásnak vagy egy egyetemi tanórának. Az előadást szakavatott csillagászok ismertetik és körülbelül 1,5 órás elfoglaltságot jelent az érkezőknek.
A 944 méter magasan fekvő obszervatóriumot az hívta életre, hogy a Svábhegyi Csillagvizsgálóban a fényszennyezés miatt már nem lehetett színvonalas képeket készíteni a világűrről. A több részből álló komplexum építését 1958-ban kezdték meg, és 1960 szeptemberében került átadásra. A csillagászok lakóhelyéül szolgáló épületet az Ybl-díjas Szrogh György tervezte az Oroszlán csillagkép mintájára. A létesítmény otthont ad egy szakkönyvtárnak, több lakószobának és egy káprázatos panorámával bíró társalgónak is. Tudományos tevékenysége a szupernóvák, a változócsillagok és a kis égitestek vizsgálatára szakosodott.
A látogatáshoz előzetes bejelentkezés szükséges!