Bemutatkozás
A Mátra és a Bükk határán, a Tarna-patak völgye felett magasodik a térség egyik legromantikusabb kirándulópontja, a Siroki vár. Az Árpád-korban emelt erődítmény csaknem 300 méteres magasságban, a Vár-hegy riolitkúpjának csúcsán található. Romjaihoz meredek kaptató vezet, de a festői panoráma és az építmény múltidéző hangulata egykettőre elfeledtetik az út fáradalmait.
A Siroki vár története
Az ódon kőfalak múltja egészen a honfoglalás kori időkig nyúlik vissza, amikor még az Aba nemzetséghez tartozó Bohr-Bodon ág rendelkezett a terület felett. A ma is látogatható épület elődje csak egy kezdetleges erődítmény volt, amit a tatárjárást követően alakítottak át várrá. Első okleveles említése 1320-ból származik. Hosszas tulajdonosi viták után 1475-ben Mátyás király az Országh családot nevezte meg a váruradalom jogos birtokosának.
Országh Kristóf 1555-ben megerősítette a vár falait, aminek köszönhetően a török terjeszkedés alatt Sirok stratégiailag is jelentős erődítménnyé nőtte ki magát. A Rákóczi-szabadságharc viharos éveiben a kurucok védelmi vonalának részét képezte. Kalandos története 1713-ban szomorú véget ért: a császári erők hadászati szempontból jelentéktelennek ítélték és lerombolták.
Kiállítások
A napjainkban látható épület két részből tevődik össze: az alsó- és a felsővárból. Az alsóvár az építmény legrégebben álló része, melynek műemléki rekonstrukciója 2010 és 2012 között ment végbe. A munkálatok során nem csak a vár körüli panorámás sétánnyal bővült az épület, hanem egy helytörténeti kiállítással is. A gyűjtemény régészeti leletei a hódoltság korának mindennapjait elevenítik meg az érdeklődők előtt. Az ismeretszerzést bemutató kisfilmek és érintőképernyős felületek varázsolják még szórakoztatóbbá.
A földszinten 16-17. századi bögrék, főzőedény töredékek, porcelán csészedarabok és pipák kaptak helyet. A galérián több száz éves érméket, puskagolyókat, csontlemezeket és nyílhegyeket tekinthetnek meg a vendégek. A felső szint három térrészre oszlik, melyek a török idők konyháját, lakóhelyiségét és hadi felszerelését hivatottak bemutatni. Az udvarból korszerű, csúszásbiztos falépcsők vezetnek a felsővárba. Az átlagosan 1,5 méter magas várfalak északi oldalán lehetőség nyílik a kazamaták felfedezésére is. Ajánlott zseblámpával érkezni, ugyanis a hegy gyomrába vájt járatokban sötétség uralkodik.
Megközelítés
A Vár-hegy lábánál nagy kiterjedésű parkoló fogadja a látogatókat, ahonnan nagyjából 20 perces séta eljutni a beléptető kapuig. A meredek útnak a vállalkozó kedvűek akár kerékpárral vagy babakocsival is nekivághatnak. A túra utolsó szakaszán az ösvény kettéágazik: az egyik útvonal a Siroki várhoz, míg a másik a Barát és Apáca sziklákhoz kalauzolja el az érkezőket.