
Bemutatkozás
A Svábhegyi Csillagvizsgáló programjain a férőhelyek száma korlátozott, és csak előre megváltott jegyekkel látogatható. A látogatáshoz előzetes bejelentkezés szükséges!
Budapest városában található a Svábhegyi Csillagvizsgáló a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézete által létrehozott Interaktív Csillagászati Élményközpont. A Csillagda 2019 óta várja az ide érkező látogatókat. Az intézmény célja, hogy mindenki számára elérhetővé tegye a Világegyetem szépségét és a tudomány eredményeit.
A Csillagvizsgáló a Svábhegy tetején, a Normafától 300 méterre található, ahonnan a Világegyetemen túl csodálatos kilátás nyílik az ősfás erdős környezetre is. Mindezek által egy kisebb túrázás, kirándulás egyik állomása is lehet ezen különleges hely. A kutatóintézet épületei és kupolái egytől-egyig gyönyörű parkban találhatók, egy 8 holdas ősfás területen.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló izgalmas, élménydús ismeretterjesztő programot nyújt a legkisebbeknek és a legnagyobbaknak is egyaránt. Az itt megforduló látogatók között akad érdeklődő, profi csillagász, vagy olyan is aki csak hobbi szinten űzi a csillagászatot, de egy mindenkiben közös, az élmény amivel távozik!
A látogatás legalább 20, legfeljebb 35 fős csoportok esetén lehetséges, mindez előzetes jegyvásárlást követően, vezetett túra keretében. A látogatásokra alapvetően pénteki és szombati napokon adott a lehetőség, ettől eltérő időpontban exkluzív látogatások, egyedi programok, születésnapok, csapatépítő programok megszervezésére is lehetőséget nyújt a Csillagvizsgáló.
Programok:
-Nappali csillagászprogram, mely két órás komplex program, amely során végig járhatóak a csillagvizsgáló kupolái, a normafai ősfás park, és megismerhető a kupolák és távcsőóriások működése, valamint a távcsőóriásba is lehetséges a bepillantás.
Ezt követően lehetőség van részt venni az alábbi programok valamelyikén:
- Interaktív 2D és 3D előadás a csillagászat legizgalmasabb témáiban
- Napmegfigyelés az ország legnagyobb naptávcsövével
- 3D mozi a Naprendszer és a Világegyetem szerkezetéről
- Meteoritvizsgálat és asztobiológiai kutatás a mikroszkópos laboratóriumban.
- Látványkísérletek lézerrel, UV fénnyel, kristályokkal és a szivárvány színeivel
-Éjszakai bemutató: szintén két órás éjszakai csillagászati program, mely során a nagykupolában a legnagyobb távcsővel nézhetőek meg az ég aktuális látványosságai, úgymint:
- holdkrátereket, hegyeket és redőgerinceket
- az égen látható bolygók felszínét vagy felhőzetét
- színes kettőscsillagokat
- fényes csillaghalmazokat, gömbhalmazokat
- galaktikus gázködöket, planetáris ködöket, galaxisokat
Ezen túl lézeres csillagképtúrán is megismerhető az évszak csillagképei!