
Széchenyi-Wenckheim kastélyrom - Békéscsaba
Bemutatkozás
Békéscsaba külterületén, Pósteleken áll az erdő közepén egy elhagyatott kastély, melynek napjainkban már csak bombabiztosan felépített, gazzal körbeölelt falai láthatók. Nem nézett ez ki így mindig, egykor tündöklőn pompázott, méghozzá a Széchenyi-Wenckheim család tulajdonában. Wenckheim Frigyes és neki felesége, Wenckheim Krisztina lányuknak és vejüknek adták a birtokot nászajándékként.
A kastélyt az egykori lapok és szemtanúk elmondása alapján 1906-ban kezdték el építeni Építője feltehetőleg a bécsi Siedek Viktor építész volt. Gróf Széchenyi Antalné, azaz Wenckheim Krisztina Mária Matild 1905-ben neki adott megbízást, hogy felépítse a kastélyt. A kastély 3 évvel később, 1909-ben készült el.
Krisztina és férje, Széchenyi Antal itt kezdték el közös életüket, négy gyermekük született: Antoinette, Ilona, Ferenc és Károly. Az évek múltával a család tagjai bővültek, unokák születtek. 1924-ben bekövetkezett a családfő hirtelen halála, majd ezután a legkisebb fiú, Károly élt a kastélyban özvegy édesanyjával. A grófi család 1944-ben az Egyesült Államokba emigrált, ekkor hagyták a kastélyt magára.
Az egykori családi lak az 1944-es háborús övezetben teljes mértékben jelentőségét vesztette. A termeket kifosztották, az ingóságokat elhordták, majd következtek az ablakok, ajtók és kandallók. Miután nem volt mit elvinni, a kastélyt megrongálták és felgyújtották.
A kastély állapotának tovább romlásának köszönhetően az épület robbantását rendelték el, ám Wenckheim Krisztina álmaként életre hívott pompás kastély még ezen szörnyű pusztításnak is ellenállt. 1983-tól megmentőjét várja a kastély, aki újra életre keltené az egykor Krisztina által megálmodott tervek alapján.
2019. decemberében érkezett egy felkérés a Békéscsabai Önkormányzathoz, hogy a világ egyik legnépszerűbb streaming szolgáltató cége, a Netflix egy sorozathoz kíván jeleneteket forgatni a kastélynál és annak környezetében.
Mivel a kastély és annak területe nem tartozik a Natura2000-es területhez, így az önkormányzat támogatta a filmes cég kérelmét. A Széchenyi-Wenckheim kastélyt az Árnyék és csont című sorozatban láthatták.
A kastély Békéscsaba külterületén helyezkedik el. Békéscsaba felől érkezve a 44-es főúton, Fényes határában a Gyulai út és a Pósteleki út kereszteződésnél szükséges lefordulni. A Pósteleki úton haladva elérik a Pósteleki Szabadidőparkot, itt tudják autójukat is leparkolni. A parkolótól a kastély körülbelül 5 perc sétára van.
A Széchenyi-Wenckheim kastély története
A kastélyt az egykori lapok és szemtanúk elmondása alapján 1906-ban kezdték el építeni Építője feltehetőleg a bécsi Siedek Viktor építész volt. Gróf Széchenyi Antalné, azaz Wenckheim Krisztina Mária Matild 1905-ben neki adott megbízást, hogy felépítse a kastélyt. A kastély 3 évvel később, 1909-ben készült el.Krisztina és férje, Széchenyi Antal itt kezdték el közös életüket, négy gyermekük született: Antoinette, Ilona, Ferenc és Károly. Az évek múltával a család tagjai bővültek, unokák születtek. 1924-ben bekövetkezett a családfő hirtelen halála, majd ezután a legkisebb fiú, Károly élt a kastélyban özvegy édesanyjával. A grófi család 1944-ben az Egyesült Államokba emigrált, ekkor hagyták a kastélyt magára.
A kastély napjainkban
Az egykori családi lak az 1944-es háborús övezetben teljes mértékben jelentőségét vesztette. A termeket kifosztották, az ingóságokat elhordták, majd következtek az ablakok, ajtók és kandallók. Miután nem volt mit elvinni, a kastélyt megrongálták és felgyújtották.A kastély állapotának tovább romlásának köszönhetően az épület robbantását rendelték el, ám Wenckheim Krisztina álmaként életre hívott pompás kastély még ezen szörnyű pusztításnak is ellenállt. 1983-tól megmentőjét várja a kastély, aki újra életre keltené az egykor Krisztina által megálmodott tervek alapján.
Érdekesség a kastélyról
2019. decemberében érkezett egy felkérés a Békéscsabai Önkormányzathoz, hogy a világ egyik legnépszerűbb streaming szolgáltató cége, a Netflix egy sorozathoz kíván jeleneteket forgatni a kastélynál és annak környezetében.Mivel a kastély és annak területe nem tartozik a Natura2000-es területhez, így az önkormányzat támogatta a filmes cég kérelmét. A Széchenyi-Wenckheim kastélyt az Árnyék és csont című sorozatban láthatták.