Szent István-terem - Budapest
Bemutatkozás
Egyedülálló látványosságot rejt a Budavári Palota: a padlózattól plafonig felújított Szent István-terem az ország legkiválóbb mesteremberei által született újjá, Hauszmann Alajos eredeti tervei alapján. Aki jegyet vált a kiállításra, az nem csak a nemes színekben tündőklő termet csodálhatja meg, de Szent István király életútjába is betekintést nyer.
Látogatói információk
A kiállítás csak előre meghatározott idősávokban tekinthető meg, mert korlátozott a terem befogadóképessége. A jegyek személyesen a pénztárban is megvásárolhatóak, de kényelmesebb és gyorsabb is az online foglalást választani.A terem kincseit egyénileg (tablet segítségével) vagy csoportosan (tárlatvezető irányításával) nézheted meg. Maximum bent tölthető idő: 1 óra.
A Szent István-terem története
Nincs mese, ide ráncfelvarrás kellAhogy Ferenc József trónra lépett, új lendületet kapott a Budavári Palota felújítása. Csinosításra volt szükség, fényűző belső terekre, amik méltóak egy európai uralkodóhoz. A feladat először Ybl Miklós vállaira hullott, halála után Hauszmann Alajos vette át a stafétát.
A Szent István-termet a palota déli összekötő szárnyában alakították ki. Lélegzetelállító szépsége nem csak Hauszmann képzelőerejét, de a kor iparművészeit is dicsérte.
Művészi részletek
Roskovics Ignác olajfestményekkel járult hozzá a díszítéshez, melyeken az Árpád-házi királyok emlékét öregbíti. A terem aprólékosan kifaragott famunkáit Thék Endre hozta létre, de persze a kor egyik ünnepelt művésze, Zsolnay Vilmos is kivette a részét a munkából. A kerámiaképek mellett az ország legszebb kandallóját is neki köszönhetjük.
Siker a világkiállításon
Ferenc József úgy el volt ragadtatva a Szent István-terem berendezésétől, hogy az 1900-as párizsi világkiállításon egész Európának bemutatta a mesterművet. A közönség csodájára járt a magyar pavilonnak, a zsűri pedig Grand Prix-val (nagydíjjal) ismerte el a hazai iparművészek munkáját.
A második világháború pusztítása a Budai Várnegyedet sem kímélte, a Szent István-terem berendezését a bombázás és a hetekig tartó tűzvész megsemmisítette, majd a háború után egészen napjainkig nem állították helyre.
Kiállítás
Bármelyik tárlatvezetést is válaszd, rengeteg érdekességet tudhatsz meg az építés történetéről, Szent István életéről és királyi tevékenységéről. A digitális tárlatvezetés előnye, hogy interaktív feladatokkal fűszerezi a körbejárást. A történelmi terem mellett a Szent Korona hű mását őrzik, illetve Havadtőy Sámuel kortárs művészeti installációját is itt nézheted meg.
Ingyenes látogatás
Minden hónap utolsó szombatján a 26 év alatti személyek, továbbá a 18 év alatti személyeket kísérő, legfeljebb két közeli hozzátartozó ingyenesen léphet be a Szent István-terembe. Magyarország nemzeti ünnepein (március 15., augusztus 20., október 23.) mindenki díjmentesen látogathatja a kiállítást.
Megközelítés
A Szent István-terem a palota E és F épületét egybefűző déli összekötő szárnyban található, az első emeleten. Amennyiben a Szent György tér és a Hunyadi udvar felől érkezel, az Oroszlános udvarnál tudsz a legegyszerűbben belépni az épületbe. Ha pedig a Palota út irányából indulsz, használd az Országos Széchényi Könyvtár épületében található liftet.Kedvezmények és Árak
Programkupon bejelentkezve foglalóknak
Egész évben
-50%
A felnőtt teljes árú jegy árából a Szent István-terem weboldalán történő jegyvásárlás esetén, a készlet erejéig Részletek és felhasználás
Felhasználási feltételek
- A kedvezmény kizárólag az appban letöltött programkupon felhasználásval vagy a kivágott kupon leadásával, foglalásonként egyszeri alkalommal vehető igénybe.
- Maximum a foglalásban megjelölt személyek számával megegyező fő számára felhasználható.
- Át nem ruházható.
- Más kedvezményekkel nem összevonható.
- A foglalás lemondása esetén a kupon érvényességét veszti.
Árak
Egész évben
Felnőtt belépőjegy (személyes tárlatvezetés)
4 400 Ft
Felnőtt belépőjegy (tabletes)
3 900 Ft
Gyermek-, diák-, nyugdíjas belépőjegy (tabletes)
1 950 Ft
Gyermek-, diák-, nyugdíjas belépőjegy (személyes tárlatvezetés)
2 200 Ft