Bemutatkozás
A 239 méter magasan strázsáló Szigligeti vár a Balaton-felvidék egyik legszebb panorámáját kínálja, lenyűgöző környezetben. De nem csupán ezért érdemes megnézni: ötletes vártörténeti kiállítás rejtőzik a falai között, ráadásul az udvarban koncertek, szuper gasztroélmények, télen pedig még egy koripálya is várja a vendégeket.
Tudtad?
A Szigligeti vár 2021-ben III. helyezést ért el Az év turisztikai attrakciója gálán, Minőségi díj kategóriában.
Foglalóink tollából
- „Szép a kiállítás, jól bemutatja az életet a várban. Kutyát is tudtunk bevinni.”
- „Nagyon jól sikerült a vár felújítása, látványos bemutatótereket alkottak. Biztonságos a közlekedés.”
- „Tetszettek a kiállító terek, főleg a korabeli életet bemutató, makettekkel is illusztrált terem.”
Több ilyet olvasnál? A leírás alatt 830+ hiteles vendégértékelés között böngészhetsz!
Kilátás
Bár szuszogós lejtők és falépcsők vezetnek fel a Szigligeti vár tetejére, az onnan nyíló kilátás minden csepp fáradtságért kárpótolni fog. Több mint 200 méter magasról pásztázhatod a Balaton-felvidéket. Láthatod, ahogy a nyári Nap sugarai ezernyi csillagként ragyognak a Balaton felszínen, vagy ahogy a termőföldek mozaikján átsuhannak a felhők foltjai. Ha pedig akkora időzíted a falak megmászását, amikor nyugovóra tér a Nap, egyedülálló színtengeren hajózhat a tekinteted.
A Szigligeti vár története röviden
A Balaton váraként is emlegetett építmény több mint 760 éve őrzi a Várhegyet. Pannonhalmi bencések építették meg a 13. században, aztán IV. Béla jóvoltából királyi birtok lett. Remek stratégiai pont révén kulcsfontosságú szerephez jutott az oszmán hódítások alatt, hiszen a várból látni lehetett a török hajók mozgását.
Egyike azoknak a magyar váraknak, amelyek 150 év alatt egyszer sem kerültek török kézre. A történelem viharait azonban csak 1697-ig tudta sértetlenül elkerülni. Ebben az évben villámcsapás érte a puskaporos tornyot, a keletkezett tűzvész pedig komoly szerkezeti károkat okozott.
A természet pusztítását emberi kéz végezte be: I. Lipót császár parancsára a várat 1702-ben felrobbantották. Teljeskörú felújítása 2021 nyarán ért véget.
Kiállítások
A Szigligeti vár renoválása nem csak kényelmi fejlődést eredményezett. Ráncfelvarrást kaptak a belső kiállítóterek is, ahol a látogatók megismerhetik a középkori várak életét a főzéstől kezdve a hadászatig. A régmúlt jeleneteket nem csak szöveges tartalmak, de apró makettfigurák is színesítik, ezzel is befogadhatóbbá téve a kiállítási anyagot.
Láthatunk például egy rekonstruált szabad kéményes konyhát, benne a korabeli ételkészítés minden eszközével. Tanulhatunk az akkoriban használt alapanyagokról, és persze a vár mindennapjaiba is belepillanthatunk. De van fegyverkiállítás, a kiállított függő textilképeken pedig IV. Béla király és Szent Márton püspök alakját csodálhatjuk meg.
Tipp! Ha hűsölni támad kedvetek, érdemes betérni a bencés kápolnába, mert ott még a legnagyobb kánikulában is kellemes a levegő.
Ha a Szigligeti várnál jársz, ezeket is nézd meg
Megközelítés
A kijelölt parkolóból a felsővárig pár perces sétával lehet eljutni. A meredek úton elindulva először az alsóvár, majd a korabeli ágyúkkal berendezett Mártonfalvy-rondella következik, ahonnan pillanatok alatt a felsővárba lehet érni. A 71-es út mentén, a várhoz vezető leágazásnál található legközelebb buszmegálló, ahonnan 10 perc alatt megközelíthető a vár alja.
Kedvezmények és Árak
Programkupon bejelentkezve foglalóknak
- A kedvezmény kizárólag az appban letöltött programkupon felhasználásval vagy a kivágott kupon leadásával, foglalásonként egyszeri alkalommal vehető igénybe.
- Maximum a foglalásban megjelölt személyek számával megegyező fő számára felhasználható.
- Át nem ruházható.
- Más kedvezményekkel nem összevonható.
- A foglalás lemondása esetén a kupon érvényességét veszti.