Bemutatkozás
A várpalotai Thury-vár vagy más néven ismert Palota vára az egyik legépebb állapotban megmaradt hazai vár, egyben Várpalota jelképe is.
A vár épületébe a 60-as években betelepítették a vegyészeti múzeum szocialista jellegű kiállítását, ami sokáig elriasztotta a látogatókat, ám 2013-ban újra megnyitotta kapuit egy teljesen újragondolt, interaktív elemekkel felszerelt gyűjtemény, ami nem csak a fanatikus kémiásoknak nyújt izgalmas élményeket. A múzeum minden év nyarán nagy sikerű alkimista táborokat szervez a kisebbeknek, emellett szabadtéri játékokat is rendeznek minden korosztály számára.
A Thury-vár története
A vár elődjét, a lakópalotát Kont Miklós építette a 14. század végén. Ezt az építményt Újlaki Miklós 1440-ben átalakította erődítménnyé. A legendák szerint Mátyás király is megfordult itt az Újlaki családnál, mint vendég.
Egy másik legenda szerint, 1476. december 11-én Beatrix a palotai várban készült fel Mátyás királlyal kötött, Fehérváron tartandó esküvőjére és a királynői koronázására. Az építmény Thury György várkapitányról kapta a nevét, aki 1566 nyarán sikeresen visszaverte a túlerőben lévő törökök ostromát.
Legközelebb, csak 1593-ban tudták elfoglalni a törökök a várat, ekkor - kisebb megszakításokkal - 94 évig volt török uralom alatt a vár. A kuruc háborúkban a vár jelentősen megrongálódott, a Rákóczi szabadságharc után végleg elveszítette hadászati jelentőségét. A vár 1687-től teljesen 1890-ig a Zichy család tulajdonában állt. Utóbbi nagyszabású felújítását 2013-ban hajtották végre.
Kiállítások
A Várpalota központjában található 600 éves Thury-vár változatos kiállításokkal vár minden látogatót. Az egykori palotarész Magyarország egyetlen megmaradt 14. századi palotabelsőjét mutatja be, értékes falképek találhatók benne az 1390-es évekből. A kiállításokat az udvarról nyíló termekben rendezték be.
A helytörténeti kiállításon a környék kőkortól való története egészen napjainkig ismerhető meg. Az első emeleten került kialakításra a népviseleti gyűjtemény, csaknem 100 viselettel. A Thury-vár egyik legrégebbi termében kapott helyet az egyenruha gyűjtemény, ahol a honfoglalástól napjainkig viselt magyar katonai egyenruhák sokasága sorakozik.
Megközelítés
Várpalota a Dunántúlon, Veszprém megye keleti részén, Budapesttől nagyjából 90 km távolságra található. Budapestre akár tömegközlekedéssel átszállás nélkül is eljuthatunk a településre, akár autóbusszal, akár vonattal. Az utazás ideje tömegközlekedés segítségével kb. 1-1,5 óra.
A Thury-vár a település központjában, a Hunyadi Mátyás téren található, központi helyen. Az autósok számára ingyenes parkoló elérhető, a tömegközlekedők pedig mindössze 2-3 perc sétával eljuthatnak a várhoz a legközelebbi buszmegállótól.