Bemutatkozás
A Tihanyi Bencés Apátság a Balaton koronája, hazánk egyik legikonikusabb és leglátogatottabb épülete. Közel 1000 éves falai között olyan interaktív kiállítást őriz, amely a királyi kriptától a játékos feladatokkal színesített pinceszintig vezet.
A Tihanyi Bencés Apátság felújítása lezárult, így megújult, gyönyörű épületben várja egész évben a látogatókat!
Foglalóink tollából
✓ „Gyönyörű, érdekes, történelmi, szívet-lelket melengető helyszín, sok-sok látnivalóval.”
✓ „Sokan Kőszeget tartják az ország ékszeresdobozának. Én Tihanyt, és az Apátság a koronaékszere ennek a kis doboznak.”
✓ „A pince részben elhelyezkedő interaktív múzeumot nagyon szerettük - remek ismeretterjesztő hely és mindezt kreatívan és játékosan teszi.”
Több ilyet olvasnál? A leírás alatt 240+ hiteles vendégértékelés között böngészhetsz!
Kiállítás
2020-ban nyitotta meg kapuit a Tihanyi Bencés Apátság tartalmas, interaktivitásra építő állandó kiállítása, a Lélek a víz felett. A látogatók a királyi kriptát, a barokk díszítésű templomteret, a földszinti kiállítófülkéket, illetve a szerzetesség életét bemutató pinceszintet is végigjárhatják. Filmek, animációk, hanganyagok és egyéb modern eszközök varázsolják az apátság történetét egy olyan múzeumi utazássá, amelyben minden korosztály megtalálhatja a szépséget.
Érdekességek a Tihanyi Bencés Apátság történetéből
Királyőrző Apátság
Nyelvtanóráról ismerősen csenghet a tihanyi apátság alapítólevele, amely a magyar nyelv egyik legrégebbi írásos emléke. A felbecsülhetetlen értékű oklevél I. András király nevéhez kötődik; ő kezdeményezte a Tihanyi Bencés Apátság felépítését 1055-ben.
Ahogy az egy 2021-es feltárás során kiderült, I. Andrást itt is temették el, a királyi kriptában. Így tehát már joggal viselheti az épület a korábban csak feltételezésekre alapozott Királyőrző Apátság nevet.
Viszontagságos évszázadok
Míg a tatárjárás tüze elkerülte az épületet, a török elleni harcok során szinte teljesen elveszítette vallási jellegét. A balatoni végvárrendszer egyik támpontja lett, és a hódoltság végéig katonák lakták szerzetesek helyett.
De a szerencsétlenségek sora itt nem ért véget: 1683-ban jelentős része lángok martalékává lett, az 1950-es években pedig az államosítás gépezetének esett áldozatul. 1994-ig kellett várni ahhoz, hogy visszakerüljön a bencések kezébe.
A félsziget lakói a 19. században érdekes jelenségre lettek figyelmesek: ha jó hangosan elkiálították magukat az echókőnél, a hangjuk többszörös visszhangként pattant vissza az apátság északi faláról.
Született is egy monda, miszerint az echót egy királylánynak köszönhetjük, akit büntetés gyanánt zárt sziklába a Balaton hullámkirálya. Ennek a jelenségnek a Visszhang-dombon állva ma is fültanúja lehetsz.
Ha a Tihanyi Apátságnál jársz, ezeket is nézd meg
Megközelítés
Autóval érkezők Budapestről az M7-es autópályán keresztül érhetik el a Tihanyi-félszigetet, forgalomtól függően nagyjából 2 óra alatt. Fizetős parkolóhelyeket a Kossuth Lajos utcai vagy a Batthyány utcai parkolóban érdemes keresni.