Bemutatkozás
A Vértessomló közelében épült, erdővel körbevett, szabálytalan formájú Vitányvárnak már csak a romjait lehet megtalálni. Habár az erdő szinte elrejti a romokat, mégis érdemes felkeresni, a kilátás ugyanis lélegzetelállító a környező dombokra, Vértessomlóra és a környékbeli településekre.
A Vitányvár története
A vár keletkezésének idejét, valamint építőjét nem tudták megnevezni, feltehetően a tatárjárást követően épült fel az itt élő Csák nemzetség tagja vagy tagjai által. A vár az évek során több alkalommal is volt zálogban. Elsők között Rozgonyi Istvánnál volt, aki a fiának János I. Ulászló adta.
1445-ben Újlaki Miklós elfoglalta, később azonban ismét Rozgonyi István tulajdonává vált. Egerváry István után Kanizsai György horvát bán tulajdonában állt, akitől Kanizsai László országbíró megörökölte.
Először 1529-ben érte ostrom a törökök által, majd később, 1543-ban el is foglalták. Az évek múlása során egymás után többször került magyar majd ismét török kézre, véglegesen Pálffy Miklós szabadította fel 1597-ben, ezt követően pedig igyekeztek megsemmisíteni a várat, hogy oda török már ne tudjon betörni.
Megközelítés
A várat legkönnyebben a tatabányai rugógyártól lehet megközelíteni. Itt leparkolva, majd a zöld jelzésen haladva kb. 40 perc alatt elérhető. A rugógyárnál buszmegálló is található, melyhez a 6, 6Y, 16 vagy 16Y buszra kell felszállni.