
Bemutatkozás
A Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum egyedülálló gyöngyszeme a magyar erdészeti és természetismereti gyűjteményeknek. A Szilvásvárad festői szépségű Szalajka-völgyében található, a természet kedvelőinek és az erdészet történetében elmélyülni vágyóknak kihagyhatatlan látnivaló. A múzeum nem csak az erdőgazdálkodás múltját és jelenét mutatja be, hanem lehetőséget kínál a látogatóknak, hogy megismerkedjenek a helyi növény- és állatvilággal is.
Történet
Az épület a 19. század elején épült a Bányagrófság számára, majd az első erdőtörvény után az erdőgondnokság központjaként működött. A „Király-ház” népi elnevezése Király Lajos erdőmérnökről származik, aki 1928 és 1949 között élt itt családjával. Az épületet 1980-ban műemlékké nyilvánították, majd 1985-ben Zilahy Aladár erdész kezdeményezésére múzeummá alakították át, és 1986-ban megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt. A gyűjtemény alapját helyi adományok, valamint az Országos Mezőgazdasági Múzeum felajánlásai képezik.
A kiállítás
A Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum állandó kiállítása átfogó képet ad a Bükk erdeinek növény- és állatvilágáról, valamint az erdészek munkájáról. Az erdészeti eszközök bemutatása révén megismerhetjük, hogyan végezték az erdőgazdálkodást a múltban, és milyen technológiák segítik napjaink erdészeit. A kiállításon fakitermelő eszközök is helyet kaptak, melyek a látogatók számára betekintést nyújtanak az erdei munka nehézségeibe és fejlődésébe.
A múzeum külön figyelmet szentel a vadgazdálkodásnak, bemutatva a Bükk hegységben élő vadfajokat. A látogatók megismerkedhetnek az erdőgazdálkodás teljes folyamatával, kezdve a maggyűjtéstől egészen a fa felhasználásáig. A tárlat bemutatja az erdei emberek munkakörülményeit és a mindennapi életüket.
A múzeum 2014-ben bővült egy Király Lajos emlékszobával, ahol a polihisztor erdőmérnök személyes tárgyai láthatók.