
Bemutatkozás
A kilátó az éves karbantartási munkálatok miatt egyenlőre nem látogatható.
A 2022-es Év Kilátója szavazás győztese, a Zsófia-kilátó Lillafüred egyik csodás színfoltja, melynek történelme 122 évre nyúlik vissza. Az eredeti építményt, az első vidéki kilátótornyot 1900-ban avatták fel, elnevezését pedig a Borsodi Bükk Egylet alapítója, báró Vay Béla Borsod vármegyei ispán feleségéről, gróf Teleki Zsófiáról kapta. A kilátó az 1950-es évek elejéig a hely látképének egyik legkülönlegesebb eleme, a turisták kedvenc megállója, a szerelmespárok romantikus találka helye volt, ráadásul túlélt két világháborút is, azonban a „Szikla” légvédelmi központ építésekor elbontották, hogy a helyére antennát tudjanak építeni.
A rombolás következményeképp csak fényképek és saját kreativitásuk alapján tudták az építészek újra építeni, ügyelve arra, hogy az eredeti látvány megmaradjon, ugyanakkor a jelenkor biztonságtechnikai eszközei, illetve interaktív látvány-és tájékoztató elemei is helyet kapjanak. Lillafüred "legújabb" attrakciója gyönyörű kupolát is kapott, melynek köszönhetően kiérdemelte a „Kilátók királynője” elnevezést is, fentről pedig a Palotaszállóra, a Hámori-tóra, illetve a Szinva és Garadna völgyére nyíló lélegzetelállító panoráma tárul a szemünk elé.
Megközelítés
A Zsófia-kilátót a Kohászati Múzeum felől lehetséges megközelíteni. Az egri országúton átkelve a hegy oldalában induló K háromszög jelzés mutatja az utat. Innen egy kaptatósabb, meredek szakasz vezet fel a kilátóig, körülbelül egy fél órás sétával elérhető.
A parkolás a Hámori-tó mellett, illetve a Palota utca elején ingyenes. Aki pedig tömegközlekedéssel érkezne, annak Felsőhámorban kell leszállnia a buszról és szűk 10 perc sétával elérhető a jelzett út bevezető szakasza.
Fotós: Horváth Csongor, Hello Miskolc