Szálláshely ismertetése
-Szentandrásról röviden:
Elhelyezkedése
Békés megye nyugati kapujában, Szarvas városától 5 km-re fekszik nyugati irányban. A városon áthalad a 44-es számú (Kecskemét – Békéscsaba – Gyula) főközlekedési út.
A település fekvését nagyban meghatározza az a tény, hogy a község területén fekszik Magyarország jelenlegi 5. legnagyobb állóvize, a Kákafoki-holtág. Ezért sokan az Alföld legszebb fekvésű falujának tartják. A településen több mint 500 hétvégi ház található, így idegenforgalmi jelleget kölcsönöz a településnek.
Magyarországon Békésszentandráson az egyik legkisebb az évi átlagos csapadékösszeg.[3]
A falu határától nem messze található délnyugati irányban Magyarország legnagyobb kunhalma, a Gödény-halom.
Története
Békésszentandrás (Szentandrás) már az Árpád-korban lakott volt. Nevét 1297-ben említették először az oklevelek Andree alakban írva, majd 1329-ben Zenthonduryas, 1330-ban Zenthandreas írásmóddal.
A templom körül fekvő település a szomszédos Fejéregyházhoz hasonlóan valószínűleg a tatárjárás alatt vált lakatlanná.1297-ben a pusztán álló Szent András-templomot Hén és Fejéregyház közt említették. III. András király Hénnel és Fejéregyházzal együtt adta az Akus nemzetség-beli Akus fia Mihálynak. 1329-ben Uz (Wz) testvére László és Uz fiától, Lukácstól való Tamás nevű unokája öröklött birtoka volt. E birtokot Tamástól Szécsényi Marcell és István mint Fejéregyházához tartozó birtokrészt követelt. 1330-ban azonban megállapították, hogy Szentandrás nem tartozott Fejéregyházához, és ekkor határjelekkel is elválasztották tőle.
Nevezetességei
Békésszentandrási Duzzasztómű és Hajózsilip
Községháza
Református templom
Katolikus templom
Kunhalmok, köztük Magyarország legnagyobbja, a Gödény-halom
Szőnyeggyár
Zsidó temető (19. század elejéről származó síremlékekkel), előkertjében holokauszt-emlékmű (1994), Stefánia u.
Duzzasztó és hajózsilip
Léderer-kastély[5]
Hunyadi-Rudnyánszky-kastély
Híres szülöttei
Komlósi Ildikó operaénekesnő
Lóránt János Demeter, Munkácsy Mihály-díjas festő
Mladonyiczky Béla, szobrász, éremművész
Sinka Brigitta sakkozó
Sinka Mátyás, Munkácsy Mihály-díjas grafikus
-A fogadó a település szívében található, orvosi rendelő a szomszédságban, bolt 50 méterre, posta 100 méterre, Rózsa Sörkert 200 méterre, szabad strand 1500 méterre található a szállástól
-közeli programlehetőségek Szarvas -Békésszentandráson, Duzzasztó, Mini Magyarország makettpark,Arborétum,körös-Maros Nemzeti Park, Víziszinház, szentandrási sörfőzde,szarvasi sörfőzde, Erzsébet liget
-A Nagy-Magyarország Fogadó egy egész évben nyitva tartó étterem, rusztikus berendezéseivel és magyaros étel és ital kínálatával várja kedves vendégeit. A fogadóhoz jelenleg 3 négy ágyas szoba tartozik. A szobák mindegyikében elérhető az ingyenes WIFI . A szobák fel vannak szerelve TV-vel. Az egyik szobánk alkalmas mozgássérültek fogadására is. Parkolási lehetőség az utcán. Kerékpár és motor tárolására az udvarban is van lehetőség.
-A szoba árak tartalmazzák az imént felsorolt szolgáltatások korlátlan használatát. Ez alól kivétel képez az étteremben történt étel és ital fogyasztások.
A szállást, illetve az étteremben történő fogyasztást rendezni tudja SZÉP kártyával is (OTP, K&H).
Szálláshely szolgáltatások
-
Ingyenes parkoló a közelben (10 db 5 m távolságra)
-
Ingyenes Wifi a közösségi terekben
-
Fitness (6 km távolságra), Sportpálya (1500 m távolságra), Tenisz (800 m távolságra), Asztalitenisz, Squash (800 m távolságra), Bowling (5 km távolságra), Uszoda (6 km távolságra), Csónakbérlés (1500 m távolságra), Foci (1500 m távolságra), Röplabda (6 km távolságra), Strandröplabda (5 km távolságra), Kosárlabda (5 km távolságra), Hajózás (5 km távolságra), Szervezett városnézés (5 km távolságra), Horgászás (5 km távolságra), Túra lehetőségek (5 km távolságra), Lovaglás (10 km távolságra)
-
Kerthelyiség, Kávézó
-
Étkezési lehetőségek: Saját étterem
Konyha jellege a saját étteremben: Magyaros, Hagyományos
-
Asztali etetőszék, Bébi étel melegítési lehetőség
A közelben
- 190 m Helyi buszmegálló
- 400 m Távolsági buszmegálló