Fátyol-vízesés - Szilvásvárad
Bemutatkozás
A Szalajka-völgy sokoldalú szépsége a Fátyol-vízesésben csúcsosodik ki igazán, így nem is olyan meglepő, hogy hazánk egyik leglátogatottabb kirándulóhelye. A páratlan természeti képződmény Szilvásváradon várja a felfedező kedvű túrázókat, akik a menetrend szerint közlekedő kisvasúttal is eljuthatnak az úti célig.
A csapadék és a mészkő együttes ereje hívta életre azt a 17 méter hosszúságú, lépcsőzetes vízesést, ami napjainkra már nem csak a Szalajka-völgy, de a Bükk vidékének is egyik legféltettebb kincse lett. Az elnevezés miértjeit homály fedi: egyesek szerint onnan ered, hogy a zubogó vízpermete fehér fátyolra emlékeztet, míg mások arra gyanakodnak, hogy a mésztufa csipkézettségében keresendő a válasz.
A Fátyol-vízesés lépcsőin bukdácsoló patakot a Szikla- és a Szalajka-forrás táplálja, melyek jelentős szerephez jutottak a ma látható gátak és tetaráták kialakításában is. Mivel egyedülállóan szép példája a mészkiválásnak, a látogatók csak egy kerítés mögül csodálhatják meg a vízesést.
Elsősorban tavasszal, a hótakaró olvadásakor éri meg felkerekedni, hiszen ilyenkor a legerőteljesebb a patak zubogása. Az áradó víz hangja és látványa egyszerre hívja elő a természetjárókból a csodálatot és a békét is. Szárazabb hónapokban akár teljesen el is apadhat a patak, így nyáron csak nagyobb csapadékhullás után lehet teljes élményre számítani.
A szilvásváradi parkolótól rövid, kellemes gyalogtúra vezet a Fátyol-vízesésig, aminek kisgyerekkel is nyugodt szívvel neki lehet vágni. Persze még ennél is kényelmesebb, ha a látogatók jegyet váltanak az erdei kisvasút egyik járatára. Ez esetben a végállomást a tüneményes Gloriett tisztás jelenti, ahonnan mindössze pár percnyi sétával el is lehet érni a vízesést.
Története
A csapadék és a mészkő együttes ereje hívta életre azt a 17 méter hosszúságú, lépcsőzetes vízesést, ami napjainkra már nem csak a Szalajka-völgy, de a Bükk vidékének is egyik legféltettebb kincse lett. Az elnevezés miértjeit homály fedi: egyesek szerint onnan ered, hogy a zubogó vízpermete fehér fátyolra emlékeztet, míg mások arra gyanakodnak, hogy a mésztufa csipkézettségében keresendő a válasz.A Fátyol-vízesés lépcsőin bukdácsoló patakot a Szikla- és a Szalajka-forrás táplálja, melyek jelentős szerephez jutottak a ma látható gátak és tetaráták kialakításában is. Mivel egyedülállóan szép példája a mészkiválásnak, a látogatók csak egy kerítés mögül csodálhatják meg a vízesést.