Bemutatkozás
Fedezd fel a fonyódi palánkvár titokzatos történelmét és elragadó környezetét, ahol a múlt dicsősége és a természet harmóniája találkozik! Ez a különleges helyszín nemcsak a történelem kedvelőinek, hanem az egész család számára izgalmas kikapcsolódást kínál.
Története
A fonyódi vár építése az 1540-es években kezdődött a török terjeszkedés megfékezése érdekében, végleges formáját pedig az 1550-es évek közepére érte el. A palánkvár – nagyjából 60x60 méteres, négyszögletes erődítmény – akkoriban komoly szerepet játszott a térség védelmében.
A török ostromokkal szemben hosszú ideig kitartott, végül csak a hősies kapitány, Palonai Magyar Bálint 1575-ös halálával vált védtelenné és esett el. A várat a törökök lerombolták, hogy a magyarok ne használhassák fel később, így mára a várárok maradt meg teljes egészében.
Az építmény
A palánkvár jellegzetessége az oszlopokból készült, többrétegű fala, amely a középkorban gyakori védelmi megoldás volt, főleg olyan helyeken, ahol nem állt rendelkezésre kő. Az erődítés két sorban felállított, oszlopszerű cölöpökből épült, közéjük földet, sarat vagy agyagot töltöttek, így hozva létre egy masszív, de rugalmas falat. A fonyódi palánkvár egyes részeit rekreálták, így a látogatók ma is átélhetik a múlt hangulatát.
Fonyód területe egykor mocsaras volt, és csak néhány irányból lehetett megközelíteni, ami természetes védelmet nyújtott. Az 1082-ből származó írásokban először említett település csupán délkeleti irányból, illetve a Balaton felől volt elérhető. Ezek az adottságok rendkívül előnyösek voltak a török időkben, mivel a mocsarak szinte teljesen elzárták a települést az ellenséges csapatok elől.
A vár vezetését Magyar Bálint kapitány vette át, aki három évtizeden keresztül sikeresen védte meg az erődöt a törökök támadásaitól. Bátor stratégiáival és gyors támadásaival a kapitány a magyar csapatok példaképe lett. Halála után a törökök újra támadtak, és végül a vár eleste után minden védőt megöltek. Ezt a hősiességet a külső vár északkeleti sarkán található emlékmű örökíti meg.
A 20. század közepén Fitz Jenő régész feltárásokat végzett az elhagyatott területen, és a bécsi hadmérnök, Giulio Turco 1570-es alaprajzának segítségével azonosította a vár egykori szerkezetét. A terület restaurálása során elkészült a külső várfal, őrtornyok és fahidak is épültek, amelyek ma is láthatók. A belső várudvarban a templom alapjait felfedezhetjük, a külső falnál pedig Magyar Bálint szobra emlékeztet a hősies múltra.
Gyermekbarát szórakozás
A vár napjainkban nemcsak történelmi emlék, hanem családi kikapcsolódás helyszíne is, ahol a füves terület, játszótér és focipálya kínál kikapcsolódást a gyerekeknek. Az óriási udvaron a fiatalok képzelőereje felelevenítheti az egykori csatákat, míg a felnőttek is elmerülhetnek a történelmi környezet hangulatában.
Megközelítés
A Fonyódi palánkvár autóval a 8640 Fonyód, Szent István út 120. címen található, ahol ingyenes parkolási lehetőség áll rendelkezésre a környéken. A legközelebbi buszmegálló körülbelül tíz perces sétával elérhető, így a helyszín közösségi közlekedéssel is könnyen megközelíthető.
A fahíd jelenleg nem üzemel!