Halászbástya - Budapest
Bemutatkozás
A Halászbástya Magyarország fővárosának egyik legkiemelkedőbb látnivalója és műemléke is egyben. Az itt található kilátóteraszokról csodálatos kilátás nyílik Budapest városára, így egyértelműen a város legjelentősebb idegenforgalmi attrakciói közé sorolható.
Az építményt már az 1850-es években is Halászbástyának nevezték, feltehetőleg az alatta elterülő halászvárosról kapta a nevét. A halászok feladata ebben az időben nem csak az árujuk halpiaci értékesítése volt, hanem hősiesen védték a városfalat is. Az Árpád-házi királyok idejében szálláshelyként funkcionált a Halászbástya. Annak ellenére, hogy az osztrákok folyamatosan újították és átépítették, az épület folyamatos megrongálódás alatt volt, ezáltal sem a természet, sem a háborúk viharai nem kímélték. 1874 és 1896 között, mikor a Mátyás-templom felújításába kezdtek, arra a döntésre jutottak, hogy akkor a Halászbástyát is új külsővel illetik meg, ám annak építését csak 1899-ben kezdték meg és befejezésére csak 1905-ben került sor, ekkor adták át a fővárosnak.
A második világháború ostromainak következtében a Halászbástya több helyen is megsérült, de mivel ekkor már Budapest kiemelt nevezetességei közé tartozott, felújítása már prioritást élvezett. Ennek következtében a második világháború után a karbantartások hiánya miatt szintén megrongálódott a Halászbástya állapota, ekkor felújítására viszont már évekig várni kellett. 1994-ben az önkormányzat saját anyagi helyzetből folytatta az épület felújítását, ezért 1995-től belépődíjat vezettek be a Halászbástyán és 2003-ban adták át a közösség számára.
A várhoz való feljutás egy hosszú lépcsősoron keresztül lehetséges, ami román stílusú díszítést kapott. A térhez felérve az országalapító, Szent István egész alakos lovas szobra látható, amely szintén alapegysége a bástyák mellett a műemlékegyüttesnek.
Története
Az építményt már az 1850-es években is Halászbástyának nevezték, feltehetőleg az alatta elterülő halászvárosról kapta a nevét. A halászok feladata ebben az időben nem csak az árujuk halpiaci értékesítése volt, hanem hősiesen védték a városfalat is. Az Árpád-házi királyok idejében szálláshelyként funkcionált a Halászbástya. Annak ellenére, hogy az osztrákok folyamatosan újították és átépítették, az épület folyamatos megrongálódás alatt volt, ezáltal sem a természet, sem a háborúk viharai nem kímélték. 1874 és 1896 között, mikor a Mátyás-templom felújításába kezdtek, arra a döntésre jutottak, hogy akkor a Halászbástyát is új külsővel illetik meg, ám annak építését csak 1899-ben kezdték meg és befejezésére csak 1905-ben került sor, ekkor adták át a fővárosnak.A második világháború ostromainak következtében a Halászbástya több helyen is megsérült, de mivel ekkor már Budapest kiemelt nevezetességei közé tartozott, felújítása már prioritást élvezett. Ennek következtében a második világháború után a karbantartások hiánya miatt szintén megrongálódott a Halászbástya állapota, ekkor felújítására viszont már évekig várni kellett. 1994-ben az önkormányzat saját anyagi helyzetből folytatta az épület felújítását, ezért 1995-től belépődíjat vezettek be a Halászbástyán és 2003-ban adták át a közösség számára.
Megközelítés
A várhoz való feljutás egy hosszú lépcsősoron keresztül lehetséges, ami román stílusú díszítést kapott. A térhez felérve az országalapító, Szent István egész alakos lovas szobra látható, amely szintén alapegysége a bástyák mellett a műemlékegyüttesnek.Árak
március 16. - december 23.
Gyerek, diák, nyugdíjas belépőjegy (felső kilátószint)
600 Ft
6 éves kor alatt
Ingyenes
Teljes árú belépőjegy (felső kilátószint)
1 200 Ft
Mozgáskorlátozott
Ingyenes
Alsó kilátószint
Ingyenes