
Kaán Károly-kilátó - Budapest
Bemutatkozás
A Széchenyi Gyermekvasút Szépjuhászné állomásától alig 1 kilométerre található a térség egyik legtüneményesebb magaslati pontja, a Kaán Károly-kilátó. A vadászlesre emlékeztető faépítmény szerényen bújik meg a táj zsúfolt kirándulóhelyei között. Bűbájos élővilággal, az erdő csendjével és lélegzetelállító látképpel ajándékozza meg a látogatóit.
A Kaán Károly-kilátó a több mint 450 méter magas Nagy-Hárs-hegy csúcsán díszeleg. A hegy felszíne rendkívül tagolt, hiszen a sziklatuskóktól kezdve a kőtengereken át egészen a vízmosásokig minden megtalálható sűrű erdeiben.
A hely mélyéből feltörő hévizek munkája sem tűnt el nyom nélkül: az itt előforduló dachsteini mészkőben kacskaringós üregek figyelhetőek meg. Közvetlenül a csúcs alatt nyílik a 360 méter hosszú Bátori-barlang, mely a 15. században egy remetének szolgált az otthonául, aki 20 évet töltött teljes magányban a Biblia magyar fordításán dolgozva.
Az 1980-as évekig már állt egy megfigyelő torony a Hárs-hegyen, azonban karbantartás hiány miatt összeomlott. A ma is látogatható kilátó kőalapzatot kapott, és vörösfenyőből készült tartóoszlopok biztosítják a stabilitását.
Négyzetes faszerkezete tökéletesen illeszkedik a táj hangulatába. Névadója a magyarországi erdőgazdálkodást átszervező Kaán Károly. 2016-ban teljes körű felújításon esett át: a szerkezetét megerősítették, újrafestették és zsindelytetőt kapott.
Tiszta időben 35 különböző hegycsúcsot pillanthatnak meg az érkezők, melyek közül a legtávolabbi a 12 kilométerre fekvő Iharos. A legszebb látvány a János-hegy és a Hármashatár-hegy vidéke nyújtja.
Az autóval érkezőknek a Széll Kálmán térnél kell letérniük a Budakeszi útra, tömegközlekedéssel pedig a 22-es busz Szépjuhászné állomásáig vezet az út. A Gyermekvasút utasainak rendkívül egyszerű dolguk van, hiszen a Hűvösvölgy és a Széchenyi-hegy felől is megáll az állomásnál a vonat.
Mivel rengeteg turistaösvény halad át a területen, érdemes lehet bakancsot húzni és gyalog nekivágni a hegyvidéknek.
Elhelyezkedés
A Kaán Károly-kilátó a több mint 450 méter magas Nagy-Hárs-hegy csúcsán díszeleg. A hegy felszíne rendkívül tagolt, hiszen a sziklatuskóktól kezdve a kőtengereken át egészen a vízmosásokig minden megtalálható sűrű erdeiben.A hely mélyéből feltörő hévizek munkája sem tűnt el nyom nélkül: az itt előforduló dachsteini mészkőben kacskaringós üregek figyelhetőek meg. Közvetlenül a csúcs alatt nyílik a 360 méter hosszú Bátori-barlang, mely a 15. században egy remetének szolgált az otthonául, aki 20 évet töltött teljes magányban a Biblia magyar fordításán dolgozva.
Története
Az 1980-as évekig már állt egy megfigyelő torony a Hárs-hegyen, azonban karbantartás hiány miatt összeomlott. A ma is látogatható kilátó kőalapzatot kapott, és vörösfenyőből készült tartóoszlopok biztosítják a stabilitását.Négyzetes faszerkezete tökéletesen illeszkedik a táj hangulatába. Névadója a magyarországi erdőgazdálkodást átszervező Kaán Károly. 2016-ban teljes körű felújításon esett át: a szerkezetét megerősítették, újrafestették és zsindelytetőt kapott.
Panoráma
Tiszta időben 35 különböző hegycsúcsot pillanthatnak meg az érkezők, melyek közül a legtávolabbi a 12 kilométerre fekvő Iharos. A legszebb látvány a János-hegy és a Hármashatár-hegy vidéke nyújtja.
Megközelítés
Az autóval érkezőknek a Széll Kálmán térnél kell letérniük a Budakeszi útra, tömegközlekedéssel pedig a 22-es busz Szépjuhászné állomásáig vezet az út. A Gyermekvasút utasainak rendkívül egyszerű dolguk van, hiszen a Hűvösvölgy és a Széchenyi-hegy felől is megáll az állomásnál a vonat.Mivel rengeteg turistaösvény halad át a területen, érdemes lehet bakancsot húzni és gyalog nekivágni a hegyvidéknek.
Árak
Egész évben
Belépés
Ingyenes