Káli Kőtenger - Szentbékkálla
Bemutatkozás
A Káli kőtengert a Balaton-felvidék egyik legfontosabb geológiai kincsének tartják. A kirándulók körében népszerű úticél a látványos természeti képződmény. A Káli-medencében több kőtengerrel is találkozhatunk, azonban a legnagyobb és leglátványosabb Szentbékkállán alakult ki. A ligetes erdőt a Boncsos tető, a Fekete hegy és Sátorma-hegy öleli körbe. A területet óriási kőtömbök borítják.
Az itt látható hatalmas sziklák a Pannon-tengerben lerakódott homokból alakultak ki. Az idő múlásával kovasavas oldatok törtek a felszínre, melyek hatására a homokból sziklák alakultak ki. Évmilliók alatt az erózió lefaragta a hatalmas köveket. Így jött létre a ma is látható sokféle forma.
A kőtenger legnépszerűbb sziklája a Kelemen-kő, amely egy kisebb ház méretével vetekszik. A legfelül elhelyezkedő 10 tonnás ingókő 3 ponton nehezedik az alatta lévő tömbre. A monumentális sziklát ingőkőnek is nevezik, hiszen már pár ember súlya is megmozdítja az óriási kópadot.
Autóval könnyen megközelíthető a szentbékkállai kőtenger. A községbe érve a főutcáról balra kell lekanyarodni a Jókai utcára, melyet egy tábla is jelez. A falu utolsó házait is elhagyva egy földútra érünk. Körülbelül még 500 métert kell megtennünk, majd a következő elágazásnál jobb kézre találjuk a parkolót. Innen csupán pár lépés után elérjük a tanösvényt és már láthatjuk az első sziklákat.