
Kaptárkövek - Szomolya
Bemutatkozás
Szomolya határában helyezkednek el azok az egymástól jól elkülöníthető kaptárkövek, amiken összesen 132 darab fülke található. Ezeknek a fülkéknek a rendeltetéséről, készítőikről, korától végtelen elmélet merült fel.
Az egyik ilyen elmélet, hogy a kaptárkövek valójában síremlékek voltak, a fülkékben az elhunyt családtagok hamvait helyezték el. Viszont a legismertebb tény, hogy ezekben méhkaptárokat őriztek, ugyanis a kaptárkövek feletti réten napjainkban is egy méhészet helyezkedik el. A régészeti feltárások következtében azonban egyik állítás sem szolgáltat bizonyítékot.
A kaptárkövek anyaga riolittufa, mely körülbelül kétezer millió évvel ezelőtt, egy vulkáni tevékenység kapcsán keletkezett. A kifejezetten értékes területen egykor, 1958-ban egy kőbányát nyitottak, mely súlyos károkat okozott a környéken, viszont a tiltakozásoknak köszönhetően két évvel később már védettnek nyilvánították a kaptárköveket.
Nemrégiben egy tanösvény is kialakításra került, ezáltal a különleges formájú sziklaképződmények már közelebbről is tanulmányozhatók. 2019-ben ez a tanösvény felújításra került, acél platformokkal, fémkorlátokkal látták el a biztonságosabb közlekedés érdekében, az új információs tábláknak köszönhetően pedig még több érdekes információval gazdagodhatnak az idelátogatók.
A tanösvény körülbelül harminc perc alatt kényelmesen körbejárható, néhol sok lépcsőzésre kell számítani. Kevés árnyékos résszel rendelkezik az útvonal, ezért ajánlott nyitott, gyorsan száradó öltözék viselése.