
Bemutatkozás
A kommunista diktatúra éveit igyekszik minél hitelesebben bemutatni a Memento Park. A Szoborparkban 42 szobor, emlékmű és egyéb alkotás található, olyanok, melyek a diktatúra ideje alatt Budapest utcáin és közterein voltak kiállítva. Ilyenek például a munkásmozgalmi személyeket, a Vörös Hadsereg katonáit ábrázoló szobrok, a “Magyar-szovjet barátság” és a “Felszabadulás” emlékművei, de természetesen találunk szobrot Leninről vagy Marxról is.
A Legvidámabb Barakk - Kiállítóterem középpontjában álló Sztálin csizmák egyszerre jelképezik a diktatúrát és annak bukását. Egyben felidézik a XX. század két legmeghatározóbb eseményét, az 1956-os forradalmat és az 1989-es rendszerváltást. A Kiállítóterem hangsúlyozza a kelet-közép-európai közös sorsot is, így megjelenik a látogató előtt “az ’56-os budapesti Széna tér, a ’68-as prágai Vencel tér, a ’81-es varsói Palota tér; a ’89-es temesvári Opera tér, a berlini Potsdamer tér, a szófiai Nemzetgyűlés tere.” A Sztálin - Dísztribün és Integető Erkély méretarányos másolata a budapesti felvonulási téren egykor elhelyezett tribünnek, mely egyben a 8 méteres Sztálin szobor talapzatául is szolgált. Ezt a szobrot döntötték le a forradalmárok 1956-ban.
Memento Park kapujában az egykor mindenki által ismert Trabantba, mely a családok vágyálma volt, beülhet a látogató és ezáltal belekóstolhat a “keletnémet életérzésbe”. A Barakk Moziban a kommunizmus alatt 1958 és 1988 között készült, ügynököknek szóló oktatófilmekből készült összeállítás látható, mely különleges nézőpontból mutatja be az ügynök rendszer működését, gondolkodását és módszereiket. A film kitér a poloska elhelyezés módszerére, a házkutatás, a beszervezés és a hálózati munka részleteire.