Bemutatkozás
A Duna-part pesti oldalán elterülő Országház a főváros látképének egyik legimpozánsabb épülete. A magyar törvényhozás otthonául szolgáló létesítményt a köznyelv csak Parlamentnek nevezi. Több mint 200 méter széles, 123 méter magas és majdnem 700 különálló szobát rejt.
Története
Sok más budapesti építményhez hasonlóan a Parlament is a honfoglalás 1000. évfordulójára készült. Az állandó országház pályázatára összesen 19 terv érkezett a kor neves építészeitől, melyek közül a bíráló bizottság választása Steindl Imre elképzeléseire esett. A munkálatok 1885 és 1904 zajlottak, és elképesztő mennyiségű építőanyagot igényeltek. Félmillió drágakő, 40 millió tégla és 40 kilogramm tiszta arany kellett ahhoz, hogy az Országház elnyerje teljes pompáját. Stílusát nagyban meghatározta a bécsi neogótikus divat, de alapvetően az ekletika egyediségét és a barokk díszítettségét vegyíti.
Koronázási jelvények
A Parlament legjelentősebb történelmi kincseit, a Szent Koronát, az országalmát és a királyi jogart egy földrengésbiztos vitrin őrzi a kupolacsarnokban. Európa szerte hatalmas szenzáció, hogy Magyarország épségben meg tudta őrizni a több ezer éves koronázási jelvényeket. A kalandos történettel bíró beavatási koronát a Magyar Nemzeti Múzeum gondozásából helyezték át ünnepélyes keretek között az Országházba.
Országgyűlési Múzeum
Az épülethez 2014-ben egy muzeális gyűjtemény is csatlakozott, mely a magyar parlamentarizmus történetébe avatja be az érdeklődőket. Négy állandó kiállítása összesen 1700 négyzetméternyi teret foglal. A magyar törvényhozás ezer éve kronologikus sorrendben, 8 állomáson keresztül mutatja be a parlamentarizmus hosszú históriáját. Az Országház története az interaktivitásra helyezi a hangsúlyt: 10 különböző kijelző segítségével enged betekintést az épület titkaiba.
Megható emlékhely az In memoriam 1956. október 25. kiállítási tere, ahol a Kossuth téri sortűz áldozatai előtt lehet tisztelegni. A tárlat arra is kitér, hogy milyen események vezettek a forradalom kialakulásához. A múzeum utolsó terme a Kőtár, ahol vízköpők, kőszobrok és rézalkotások kápráztatják a szemet.