Pécs-Belvárosi Dzsámi - Pécs
Bemutatkozás
Pécs egyik jelképe, Gázi Kászim pasa dzsámija vagy hétköznapi nyelven ismert Pécsi Dzsámi a török-iszlám építészet legmonumentálisabb alkotása. Ez az egyetlen olyan dzsámi, mely római katolikus templomként működik, ami épségben maradt megépítése óta. A templom különlegessége, hogy hosszúsága és szélessége is 100-100 lépés.
– Az interaktív bemutató igen hasznos és sokrétű
– Egyszerűen látni kell
– Szépen felújított. Helyet kaptak a török emlékek és vallás is. Az orgona kuriózum. Kaptam egy leírást az önálló felfedezéshez
Gázi Kászim pasa dzsámija előtt is állt már itt egy templom Szent Bertalan-templom néven, ám átépítéséről pontosabb információ nincs. Elméletileg a 13. századra, II. András király uralkodása idejére tehető felépítése. Már a 15. században is 40 méteres hosszússágával és 20 méter szélességével a második legnagyobb épület volt a Pécsi székesegyház után. Az 1500-as évek elején a már meglévő templomot lerombolták és köveiből építették meg helyére a ma is látható dzsámit.
Érdekes tény, hogy az 1660-as években a nők csak lefátyolozva, kizárólag a karzaton tartózkodhattak, miután beléptek a templomba. A török korokat követően, a pusztító harcokat átvészeéve a dzsámi a jezsuta rend tulajdonosa lett. Egy 1962-es fogadás keretén belül megfogadták, hogy Pécs városában csak katolikus élhetnek, így keresztény templom lett belőle.
Jelenlegi formájában egy új, modern kori résszel bővülve, kelet és nyugat, különböző vallások találkozásának igéző helyszíneként a város egyik ikonikus épülete, melyet a látogató modern eszközök, izgalmas interaktív elemek, animációk segítségével fedezhet fel.
Pécs-Belvárosi Dzsámi vendégeink véleménye alapján...
– Az interaktív bemutató igen hasznos és sokrétű– Egyszerűen látni kell
– Szépen felújított. Helyet kaptak a török emlékek és vallás is. Az orgona kuriózum. Kaptam egy leírást az önálló felfedezéshez
Története
Gázi Kászim pasa dzsámija előtt is állt már itt egy templom Szent Bertalan-templom néven, ám átépítéséről pontosabb információ nincs. Elméletileg a 13. századra, II. András király uralkodása idejére tehető felépítése. Már a 15. században is 40 méteres hosszússágával és 20 méter szélességével a második legnagyobb épület volt a Pécsi székesegyház után. Az 1500-as évek elején a már meglévő templomot lerombolták és köveiből építették meg helyére a ma is látható dzsámit.Érdekes tény, hogy az 1660-as években a nők csak lefátyolozva, kizárólag a karzaton tartózkodhattak, miután beléptek a templomba. A török korokat követően, a pusztító harcokat átvészeéve a dzsámi a jezsuta rend tulajdonosa lett. Egy 1962-es fogadás keretén belül megfogadták, hogy Pécs városában csak katolikus élhetnek, így keresztény templom lett belőle.
A dzsámi napjainkban
Jelenlegi formájában egy új, modern kori résszel bővülve, kelet és nyugat, különböző vallások találkozásának igéző helyszíneként a város egyik ikonikus épülete, melyet a látogató modern eszközök, izgalmas interaktív elemek, animációk segítségével fedezhet fel.Árak
Egész évben
Diák, nyugdíjas és pedagógus belépőjegy
2 200 Ft
Felnőtt belépőjegy
2 800 Ft
Családi belépőjegy
5 600 Ft