
Bemutatkozás
A Várhegy mélyében több mint félmillió éves barlangrendszer csábítja felfedezésre a vállalkozó kedvűeket. A Budavári Labirintus bejárása egy félórás történelmi kaland, ahol kanyargós folyosók, borzongató ködjáték és reneszánsz, illetve gótikus kőemlékek várják a látogatókat. Misztikus hangulatát tetézi, hogy a legenda szerint a járatok egyikében raboskodott maga Vlad Tepes is, akire az utókor a Drakula gróf elnevezést aggatta.
Gyakori kérdések
Milyen hosszú a séta a Labirintusban?
A labirintus végigjárása körülbelül fél órát vesz igénybe.
Milyen ruhában érdemes menni?
Átlagos utcai viselet megfelelő.
El lehet tévedni a Labirintusban?
A labirintus úgy van megalkotva, hogy senki ne tudjon eltévedni. A tájékozódásban nyilak segítenek.
Hány fok van a Labirintusban?
Az átlagos hőmérséklet 16-18 fok.
Milyen magas a páratartalom a Labirintusban?
A páratartalom 90 %.
Idegenvezető nélkül is körbe lehet sétálni?
Igen, mert nyilak segítenek a tájékozódásban.
Hol tudok autóval megállni a Labirintus közelében?
A Lovas úton, ami egyirányú és a Palota út felől nyílik.
Története
A 10 kilométeres járatrendszert a 13. században kezdték el egybenyitni. Kalandos múltja során hasznosították már ispotályként, börtönként, menedékhelyként és borospinceként is, a középkorban pedig a várnép pénzét őrizte adószedés idején. A feltárások során a régészek hátborzongató leletanyagra bukkantak: a barlang termei a török hódoltság éveiből származó női csontvázakat rejtettek. A maradványok feltehetően a kegyvesztett háremhölgyekhez tartoztak. Idegenforgalmi látványossággá az 1930-as évek során nőtte ki magát, mi több, az első hazai panoptikumnak is otthont adott.
Magyar királyok szoborcsarnoka
A tágas teremben Magyarország uralkodóinak faragott mását lehet megcsodálni Szent Istvántól egészen Mátyás királyig. A művészi igénnyel megformázott mellszobrok szórakoztató köntösbe bújtatják a történelem órát.
Középkori kőtár
Talán kevesen tudják, hogy hajdan még a Budai várban üzemelt hazánk leghíresebb kőfaragó műhelye. A kőművesmunka termékei Magyarországon és a határon túl is nagy népszerűségnek örvendtek. Kiemelt látnivalói között fellelhető egy lengyel királyi sírkő és a Mátyás király palotájából származó, meseszép kialakítású kőemlék is, melyet tojásfríz mintával látott el készítője.
Opera panoptikum
A viaszfigurák és autentikus környezetük megalkotásában a Magyar Állami Operaház nyújtott segítő kezet. A tárlat elhelyezését a remek akusztika mellett az is indokolta, hogy évszázadokon át a Budai vár volt a hazai zenei élet fellegvára. Három színpadkép elevenedik meg a látogatók előtt, eredeti kellékek, díszletek és jelmezek felhasználásával.
Barlangi kiállítás
A muzsika és a történelem világától elkanyarodva, a Labirintus következő terme a világ legszebb és legkülönlegesebb barlangjait vonultatja fel a nagyérdemű előtt. A páratlan természeti formákról részletes leírások, fotóanyag és neves művészek, utazók munkái is rendelkezésre állnak.
Sötétség labirintus
Ha a járatrendszerek csendes félhomálya nem tartogatna elég izgalmakat, a bátrabbak szerencsét próbálhatnak egy olyan szakaszon is, amit teljes mértékben a sötétség ural. Az út során kísérteties hangok és elillanó árnyak kísérik a vendégek lépteit. A borzongás garantált, hiszen a tájékozódást tejfehér, sűrű ködjáték is nehezíti.
Állandó programok
A Budavári Labirintus tartalmas kikapcsolódást ígér a gyerekek számára. A legkisebbeket mesebeli témájú zsúrok, míg a nagyobbakat kincskereső játék és Harry Potter buli várja. Az ismeretterjesztő foglalkozások tudományos igénnyel lettek kialakítva, de gondosan ügyeltek arra is, hogy szórakoztató program maradjon. A játékok során nem csak történelmi és matematikai ismeretekkel gazdagodnak a gyerekek, hanem az együttműködési és logikai képességeiket is fejleszthetik.