Bemutatkozás
Ferenc József miniszobra a Szabadság híd Fővám téri szakaszánál várja kíváncsi felfedezőit. Ahogy azt Kolodko Mihály alkotásaitól már megszokhattuk, a bronzfigurát ezúttal sem lesz könnyű kiszúrni.
Kolodko: Ferenc József miniszobor
Miért épp Ferenc József?
Első látásra furcsa benyomást kelthet az alkotás: az Osztrák–Magyar Monarchia feje díszkalapját levetve, ráérősen ringatózik egy függőágy ölén. Pedig az ötlet egyáltalán nem légből kapott, hiszen a Szabadság híd eredetileg Ferenc József nevét viselte. Mi több, az 1896-os hídavató ünnepség keretében maga az uralkodó ütötte be az építmény utolsó ezüstszegecsét.
Szabihidazás
A függőágy kérdését sem kell sokáig boncolgatni – az ungvári származású szobrász alighanem a szabihidazásra utal vele. A fogalom 2016 nyarán került be először a köztudatba, amikor a villamossínek felújítása miatt gyalogosok vehették birtokba a hidat. Évente pár alkalommal azóta is megálljt szab a város az autós forgalomnak, hogy szabadon lehessen lazulni, sétálgatni és kerékpározni az átkelőn.
Megközelítés
Ferenc József miniszobra Budapest centrumában, a Gellért teret és a Fővám teret összekötő Szabadság híd mentén található. Elhelyezkedéséből adódóan villamossal, metróval és busszal is könnyedén megközelíthető. Magát a szobrot két lakat között lehet kifigyelni, egy kiugró teraszon.