
Bemutatkozás
Budapesten található Magyarország egyik legcsodásabb, legjelentősebb egyházi és idegenforgalmi nevezetessége, a Szent István Bazilika. A basilica minor rangú székesegyház a főváros V. kerületében, Lipótvárosban került megépítésre. Stílusát tekintve neoreneszánsz, névadója pedig a magyar államalapító király, Szent István. 96 méteres magasságával az ország második legmagasabb és legismertebb épülete az Országház után.
A Szent István Bazilika története
1845-ben Hild József kapott megbízást a tervek elkészítésére. Egy évvel később, azaz 1846-ban kezdődött el az építkezést előkészítő földmunkálat, azonban az 1848–49-es forradalom és szabadságharc miatt késedelem következett be a folytatásában. Az építkezés folyamatában 1851. őszén került sor az alapkő letételére. A folyamatot Hild József vezetett az 1867-ben bekövetkezett haláláig.
1868-ban a felépített kupola beomlott. Ennek javítás 1871-ig tartottak. Mindezek után az építési tervek áttervezésére volt szükség, melyre Ybl Miklóst kérték fel, aki 1891-es haláláig ellátta az építkezést vezénylő feladatokat. 1906-re készült el az épületegyüttes, melynek zárókövét I. Ferenc József magyar király jelenlétében helyeztek el. A csodás templom, már egy évvel az elkészülése előtt, 1905-ben felszentelésre került.
Felépítése
Az ország egyik legjelentősebb temploma, mely turisztikai szempontból is fontos szerepet játszik, hisz mind hazai mind külföldi látogatók sokasága járja végig minden éven a templomot. Kupolája rendelkezik egy körkilátóval, melyről páratlan panoráma nyílik a fővárosra. A szemet gyönyörködtető látvány, gyalogosan és lifttel is elérhető, így a látogatóknak nem szükséges megmászni mind a 364 lépcsőfokot, valamint ennek köszönhetően mozgáskorlátozottak is bejárhatják a templom egészét.
Érdekességek
A mai bazilika helyén egykor, még a 18. században, Hecc színház volt található, amely állatviadaloknak is helyet adott. Itt nyugszik, többek között Vikárné Forrai Katalin (1926–2004) , Puskás Ferenc (1927–2006), Polyák Imre (1932–2010), Varga Zoltán (1945–2010).